A cukorbetegség valóban befolyásolhatja a szervezet védekezőképességét, ami miatt a cukorbetegek hajlamosabbak lehetnek különböző fertőzésekre. A magas vércukorszint gyengítheti az immunrendszert, így a szervezet nehezebben küzd meg a kórokozókkal. Emelle


A cukorbetegség hazánkban már szinte népbetegségnek tekinthető. Amennyiben nem kap megfelelő kezelést, és a vércukorszint nem kerül optimalizálásra, különféle szövődményekkel nézhetünk szembe.

Sokszor a kedvezőtlen értékek nem mutatkoznak meg azonnal, és csak később, amikor már látható tünetek jelentkeznek, akkor jöhet a szomorú felismerés: az érintett szerv mentése már nem biztos, hogy teljes mértékben lehetséges.

A magas vércukorszint következtében számos hatás lép fel, amelyek együttese növeli a fertőzések kockázatát, és rontja a gyógyulási hajlamot. Ennek eredményeként a kezelések is bonyolultabbá válnak, ami megnehezíti a betegek helyzetét.

Általánosságban elmondható, hogy a fertőzések gyakorisága növekszik, súlyosságuk romlik, melyek mind fokozzák a halálozás esélyét.

Amikor a szénhidrátháztartás rendezett, közel azonos a fertőzések kialakulásának kockázata és a gyógyhajlam is, mint egészségeseknél. Ilyenkor nem lehet feltétlenül a cukorbetegséget okolni egy kialakult fertőzés miatt.

Amennyiben a vércukorszint nincs megfelelően kezelve vagy beállítva, számos funkció csökkenhet, ami kedvez a fertőzések kialakulásának.

Az immunrendszer működése jelentősen gyengül, ami a neutrofil fehérvérsejtek számának csökkenésével jár, emellett a keringő limfociták mennyisége is csökken. A kis- és nagyerek állapota romlik, ami a keringés elégtelenségéhez vezethet bizonyos területeken. A beidegződési zavarok előfordulása szintén aggasztó. Az érintett szerv vagy szövet bármilyen lehet, azonban bizonyos fertőzések különösen gyakran jelentkeznek, vagy jellegzetessé válnak a nem megfelelően kezelt cukorbetegség esetén.

Az inzulindependens cukorbetegség és az öregkori cukorbetegség kapcsán fellépő fertőzések nem elkülöníthetők egymástól. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy

Mindkét esetre érvényes, hogy maga a hyperglycaemia, vagyis magas vércukor rontja a fertőzések súlyosságát, hosszát. Visszahatva, a fertőzés tovább rontja a szénhidrátháztartást. Ördögi kör alakul ki, melyben megoldás egyrészt a cukorbetegség kezelése, párhuzamosan pedig a fertőzésé.

Alapvetően fertőzés esetén romló vércukorértékek szükségessé tehetnek terápiás módosítást. A tabletták dózisának emelését, de akár átmenetileg inzulin adását, vagy inzulinkezelésnél az inzulin dózisának emelését.

Az ellátás nem mindig könnyű feladat, különösen olyan betegségek esetén, amelyek hasmenéssel, hányással, étvágytalansággal vagy akár a táplálkozás időszakos hiányával járnak. Ilyenkor előfordulhat, hogy a gyógyszerek, például az inzulin dózisát vissza kell csökkenteni, vagy akár teljesen el is kell hagyni. Fontos, hogy ne próbáljuk meg saját magunk kitalálni, mit is kellene módosítani az otthoni kezelések során, mivel tapasztalataink szerint ez gyakran nem vezet jó eredményre. A legjobb megoldás, ha szakember segítségét kérjük, aki megfelelő útmutatást tud adni a helyzet kezelésében!

Ettől független a lehetőség szerinti bő folyadékfogyasztás javasolható.

Bármi, nincs egyértelműen jellegzetes, vagy olyan ami soha nem lehet. De mégis, amivel rendszeresen találkozunk:

Nagyon gyakori. Főleg rosszul beállított szénhidrátháztartás esetén, ahol már keringési zavar és/vagy beidegzési zavar van. Sok esetben az érzőidegek károsodása miatt nem veszi észre az érintett az ütést, vagy ha belelép valamiben, seb keletkezik. Ez pedig elfertőződik könnyen. Ha magas a vércukor, egyre nehezebben gyógyul, egyre nagyobb kiterjedésű nem gyógyuló fekély keletkezik. Legrosszabb esetben amputáció is szükségessé válik.

Figyelni kell a láb ápolására (szárazon, melegen tartani, tisztán). Megfelelő méretű cipőt szabad csak hordani, ami nem nyomja, akár gyógycipőt.

A lábgomba gyakori probléma, amelyet sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni, pedig a fertőzés könnyen elterjedhet és egyre nagyobb területeket lefedhet. A betegség nemcsak esztétikai gondokat okoz, hanem körömvesztést is eredményezhet, így a láb még inkább kiszolgáltatottá válik.

Ha a vércukor magas, próbál a vese is cukrot üríteni. A vizeletben pangó cukor (főleg ha kevés a bevitt folyadék, vagy ingernél nincs azonnali ürítés, vagy akár beidegződési zavar van) természetesen a baktériumok melegágya. Sokkal könnyebben alakul ki felszálló fertőzésként akár vesemedence-gyulladás.

Magas vércukorszint esetén érdemes figyelembe venni, hogy léteznek olyan korszerű antidiabetikus gyógyszerek, amelyek hatékonyan csökkentik a vércukorszintet, azonban a vesén keresztül ürített cukor mennyiségének növekedése miatt fokozottan hajlamosíthatnak urogenitális fertőzések kialakulására.

Súlyos légzőszervi és emésztőrendszeri fertőzések is megjelenhetnek, sőt, a gyulladás akár az epehólyagban is bekövetkezhet.

A diabéteszben szenvedők esetében gyakran előfordulhat a külső hallójárat gyulladása, más néven otitis externa, amely a betegség jellegzetes tünete lehet.

A Pseudomonas baktérium okozta fertőzés akár a csontot és lágyrészeket is roncsolja.

Rhinocerebralis mucormycosis jelenléte esetén keresni kell a háttérben cukorbetegséget. Nehezen gyógyuló arcüreggyulladásért felelős.

Nyilvánvaló, hogy a szénhidrátháztartásunk zavarai számos komplikációhoz vezethetnek, és a fertőzések csupán egy a sok lehetséges probléma közül. Ezen kívül különféle szervi elégtelenségek is felléphetnek, amelyek egymásra gyakorolt hatásukkal tovább súlyosbítják a helyzetet.

Related posts