Háfra Noémi és a rejtélyes tüske Egy szép tavaszi napon, amikor a nap fénye áttört a fák lombkoronáján, Háfra Noémi egy izgalmas felfedezőútra indult a közeli erdőbe. A természet csodái mindig is lenyűgözték, és most is kíváncsian szemlélte a zöldellő nö


Azonnal rögzítsük, hogy a ChampSport menedzseriroda Youtube-csatornáján megjelent interjú rendkívül figyelemfelkeltő és tartalmas. Háfra Noémi nem csupán a mondandójával, hanem a testbeszédével is hitelesen közvetíti az őszinteséget, míg Szabó Tamás empatikus és alaposan felkészült beszélgetőtárs. Felmerül azonban a kérdés: mennyire összeegyeztethető az, hogy ő a Győri Audi ETO KC nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője, miközben egy ügynökségnek is dolgozik? De talán ez csupán egy apróság a megállíthatatlan információáradatban. Jó lenne több hasonló interjút látni és olvasni, hiszen ezek valóban értékes tartalommal gazdagítják a sport világát.

Háfra Noémi pályafutása egy inspiráló történet, amely tele van ígéretes fordulatokkal. Tehetsége már fiatalon megmutatkozott, hiszen mindössze 16 évesen lépett be a kézilabda felnőtt világába, amikor 2014-ben debütált az FTC csapatában. Kiemelkedő teljesítményének köszönhetően tagja volt a 2018-as junior világbajnokságot megnyerő válogatottnak, amelyet a mostani szövetségi kapitány, Golovin Vlagyimir irányított. Noémi nemcsak a junior szinten bizonyított, hanem már egy évvel korábban a felnőttek között is pályára lépett. A 2018-as Európa-bajnokságon a magyar csapat legeredményesebb játékosaként a hetedik helyezést ért el, és a torna all star csapatába is beválasztották, ami tovább erősítette hírnevét a sportágban.

Ezután a fejlődése mintha kissé megtorpant volna, hiszen a korábban látványos megoldásait egyre gyakrabban kísérték apróbb, de zavaró hibák. Ennek ellenére senki sem kérdőjelezte meg a tehetségét. Pályafutásában kulcsszerepet játszott az a pillanat, amikor 2021 nyarán a rivális Győrhöz szerződött. Lehet, hogy nem számolt ezzel a fordulattal, de a világklasszis játékosok sorát felvonultató ETO-n belül egyre inkább háttérbe szorult. Ezt követően először az Odensének adták kölcsön, ahol sajnos térdszalagszakadást szenvedett, majd a Buducsnoszt Podgoricához került, végül pedig a Bietigheim csapatához, amely végleg leigazolta őt.

Háfra Noémi azokra az évekre visszatekintve, a megpróbáltatásokkal teli podgoricai daráló kivételével, meglepő módon mégis pozitív érzésekkel idézi fel az emlékeket. "Semmin sem változtatnék" - hangsúlyozza az interjú elején, és ezt a kijelentést többször is megismétli, ezzel is kifejezve, hogy a tapasztalatok formálták őt.

Megdöbbentő hallani, hogy valaki, aki nyolc éven át a Ferencváros színeiben játszott, így nyilatkozik a klubról. Mintha a megbecsülés és a tehetséggondozás helyett inkább egy hatalmas súlyként élné meg az ott eltöltött éveket. Tizenévesen, az ifi csapatból a juniorokig, majd az NB I/B-s és felnőtt csapatig vezető útja tele volt meccsekkel, de nem a sport örömeit élvezte, hanem a folyamatos nyomást, ami a klasszis játékossá válásával járt. Ahelyett, hogy az élményeket összegyűjtötte volna, inkább a fokozódó elvárások terhét érezte a vállán, mintha a futball világában való érvényesülés egy elkerülhetetlen szenvedést jelentett volna számára.

Nem újdonság, már 2022 márciusában, még a Győr játékosaként beszélt róla, most csak megerősítette, hogy 2021-ben pánikbetegségtől szenvedett, a kiégés jeleit mutatta, kis híján felhagyott a játékkal. "A [tokiói] olimpia után már a kiégés határán álltam. Nem sok kellett volna ahhoz, hogy azt mondjam, elég volt, álljunk meg, mert már a saját egészségem rovására megy. Elkerültek a nagyobb sérülések, de mentálisan nehezen birkóztam meg több mindennel" - így fogalmazott akkor, amit most megismétel.

A tünetek már a Fradi színeiben való szereplése során megjelentek. Nehéz felfogni, milyen mély nyomot hagyhatott benne az a trauma, ami az akkor 22 éves, nagyra értékelt játékos életét befolyásolta a klubnál. Egy dolog azonban biztos: 2020 novemberében bejelentette, hogy elhagyja a Ferencvárost. Az okokat viszont a mai napig homály fedi.

Az interjú során többször is kiemelték, hogy a nyugat-európai mentalitás pozitív hatással volt rá, de akkor miért döntött a győri klub mellett? Első ránézésre úgy tűnhet, hogy a győri ajánlat volt a vonzóbb, de állítólag ez nem a fő tényező. Valójában a Fraditól való eltávolodás iránti vágy erősebbnek bizonyult minden más érzésnél. De miért van ez így? Háfra Noémi továbbra is hallgat erről a kérdésről.

A Golovon Vlagyimir bírálatának módja sem mentes a kifinomultság hiányától. „Csak egy apró lehetőséget szerettem volna, hogy bizonyíthassam, itt vagyok, és számíthatnak rám. Csak belenézegettem a meccseinkbe, de egyiket sem tudtam végigkövetni. Csalódást okozott, hogy még a legkisebb esélyt sem kaptam meg” – idézi fel a párizsi olimpiát, ahol sajnos kimaradt a keretből. Az utóbbi hónapokban a Vácnál nyújtott teljesítménye sajnos nem támasztotta alá a kapitány véleményét, aki az Európa-bajnokság előtt azért mégiscsak jelölte a bő keretbe. De már nem bánja, hiszen elengedte a válogatottság gondolatát.

Háfra Noémi üzenete világos: minden rendben van. Kétségtelen, hogy a problémát nem észleljük, de nem azért, mert eltüntették, hanem mert elrejtőzött. Az igazán mély, lélekig ható beszélgetés még mindig előttünk áll, türelemmel várva, hogy elérkezzen az ideje.

Related posts