Hadházy Ákos véleménye szerint Papcsák Ferenc vállalkozása gyakorlatilag tétlenkedik az Uzsokiban, hiszen csupán annyit tesz, hogy kapuőrként áll a betegek elé, de valódi tevékenységet nem folytat.


"Itt van a kézzelfogható bizonyíték: Papcsák Ferenc vállalkozása valójában semmilyen tevékenységet nem folytat, csupán közvetítőként zsebel be pénzt a fizetős betegektől az Uzsokiban" - fogalmazott Hadházy Ákos egy szerdai Facebook-posztjában.

Mint azt korábban mi is jelentettük, egy független országgyűlési képviselő arra a megállapításra jutott, hogy az egészségügyi intézmény keretein belül működik egy fizetős "VIP-részleg". Ezen a területen pénzért soron kívüli orvosi ellátáshoz lehet hozzájutni. A rendszer közvetítője a korábbi fideszes országgyűlési képviselő, Papcsák Ferenc által birtokolt Magyar Egészségügyi Szolgáltatóház Kft., amely a betegek és a kórház között helyezkedik el, így szedi be a VIP-ellátás díját. A befolyt összeg egy része a céghez kerül, míg a fennmaradó rész az intézményhez jut el. Egy konkrét esetben például egy betegnek az állami ellátás keretében 2027-re kaptak időpontot egy térdműtétre, de orvosa a VIP-részleghez irányította, ahol mindössze egymillió forintért, néhány héten belül elvégezhették volna a beavatkozást.

Hadházy Ákos: Papcsák Ferenc az Uzsoki Kórház VIP-osztályán üzletel.

Hadházy Ákos most azokat a szerződéseket kérte el, amelyekkel kapcsolatosan aggodalmai vannak. Elmondása szerint a konstrukció meglehetősen hagyományosnak nevezhető: a Szolgáltatóház Kft. gyakorlatilag nem folytat valódi tevékenységet, csupán mint közvetítő lép fel a betegek és a kórház között. Az épületben bérelnek egy kis helyiséget, ahová a betegeket irányítják, ahol pénzt gyűjtenek tőlük. Ennek az összegnek egy része a céghez kerül, míg a maradékot az intézménynek továbbítják. A képviselő hangsúlyozta, hogy ez az ellátás nem külföldi állampolgárok számára van fenntartva, hanem olyan magyar betegeknek, akik nem kívánnak hosszú hónapokat várni egy-egy műtétre, és ezért hajlandóak anyagilag hozzájárulni a gyorsabb ellátáshoz.

A szerződésből világossá válik, hogy a korábbi szóban forgó tájékoztatással ellentétben egyáltalán nincs szó olyan orvosokról, akik a szabadidejükben dolgoznának: a VIP-osztályon minden dolgozó egészségügyi szolgálati jogviszonyban áll. Az viszont nem derül ki, hogy pontosan milyen módon történik az orvosok és az ápolók bérének kifizetése; Hadházy Ákos feltételezése szerint a fizetős vizsgálatokat és beavatkozásokat a szokásos munkaidőn belül végzik, ami azt eredményezheti, hogy a társadalombiztosítással ellátott betegek hosszabb várakozási időkkel szembesülnek. Egy CT- vagy laborvizsgálat során szintén nehezen képzelhető el, hogy miként tudják elkülöníteni a VIP-betegeket a "normál" páciensektől - tette hozzá.

Hadházy Ákos a közelmúltban részletesen bemutatta az árlistát, amelyben különböző egészségügyi szolgáltatások árai szerepelnek. Például egy kardiológiai kivizsgálás ára 120 ezer forint, míg a térd- vagy csípőprotézis beültetése 2,4 millió forintot kóstál. A képviselő hangsúlyozta, hogy rendkívül felháborító, hogy az onkológiai műtétek is a listán találhatóak, ami azt jelenti, hogy a rákos betegek között is különbséget tesznek, és előnyben részesítik azokat, akik anyagilag képesek hozzájárulni a kezelésükhöz. "Aki pedig nem tud fizetni, az annyit is ér, nem igaz?" – tette hozzá, kifejezve aggodalmát a helyzet igazságtalansága miatt.

Related posts