Téli gondozási buktatók, amiket érdemes elkerülnöd a macskád érdekében

A hideg hónapok beköszöntével különösen fontos, hogy fokozott figyelmet fordítsunk a kinti és benti kis kedvenceink ellátására. Összegyűjtöttük azokat a lépéseket, amelyek segíthetnek megvédeni barátaink egészségét és jólétét a zord időjárásban.
A macskák ösztönei valóban rendkívül fejlettek, és a természet mindenféle külső eszközzel felruházta őket, hogy biztosítsák a számukra szükséges kényelmet. Azonban a modern világ, különösen a városi környezet, ahol sok kóbor cica él, illetve a hosszú távú benti tartás jelentősen befolyásolja, hogyan tudják magukat ellátni. Még a legélesebb karmok és a legdúsabb bunda sem segít, ha a macska egy betonnal borított dzsungelben él, ahol nincs egy menedékhely, ahova elbújhat, és az egerek is csak ritkán bukkannak fel a zsúfolt utcákon. Hasonlóképpen, a lakásban élő macska esetében is a gazdi feladata, hogy kialakítsa az ideális életkörülményeket. Sokan hiszik, hogy a macskák télen nem fáznak a bundájuk miatt, de ez csak egy tévhit.
Ha kinti macskád van, akkor egyértelműen ki kell alakítanod számára egy eső-, hó- és szélvédett zugot, amit szalmával ki is bélelsz. A takarók könnyen átnedvesednek (elég, ha vizes bundával fekszik rájuk a macska), és így tovább hűtik az állatot. A bejáratot is védened kell az időjárás viszontagságaitól. Ezt a legegyszerűbben műanyag csíkokból készült ajtóval teheted meg. De ha a műhelybe vagy a fáskamrába kerül a házikó, akkor ezzel nem kell számolnod.
Ha a környéketeken kóbor macska él, a sorsa a kezedben lehet. Egy kis odafigyeléssel és némi kreativitással segítheted őt, sőt, akár meg is mentheted egy megfelelő menedék kialakításával. Ebben a cikkben bemutatunk egy kedvező árú és könnyen megvalósítható ötletet, amivel hozzájárulhatsz a kóbor macskák kényelméhez és biztonságához.
Benti életmód esetében ugyan nem a mínuszokkal kell megküzdenie a kedvenceknek, ám a gazda távollétében, amikor nem megy a fűtés, mégis eshet annyit a hőmérséklet, hogy az már zavarja az állatot. Vagy akár fázhasson is. Ezt elkerülendő, legyen cicádnak több meleg zuga, ahova bevackolhat. A kaparófa bélelt kuckói ideálisak, de egy szőnyegre helyezett fekhely is jó megoldás lehet. A takarókkal azonban vigyázni kell, nehogy belegabalyodjon a macska.
Fontos, hogy figyelj a kis kedvenced biztonságára, ezért ne engedd, hogy a forró radiátorok közelébe menjen (különösen a régi modellek, amelyek könnyen túlmelegedhetnek). Ha van kandallód, ügyelj arra is, hogy a nyílt lángtól távol maradjon. A meleg vonzó lehet számára, de ez balesetveszélyes helyzeteket idézhet elő.
Ha a cicád rövid szőrű vagy akár szőrtelen, esetleg idősebb vagy valamilyen krónikus betegségben szenved, érdemes megfontolni egy pulóver beszerzését. Ez nem csupán divatos kiegészítő, hanem valódi szükséglet is lehet számukra! Gondolj csak egy szinte csupasz szfinx macskára, vagy egy idős, legyengült kis kedvencre. Az ő hőháztartásuk sokkal érzékenyebb, mint a dús bundájú, egészséges társaiké.
Ezenfelül az egészségügyi problémák is fokozódhatnak a hideg hatására. Az ízületi gyulladás például jobban fájhat a cicának. Erre tekintettel kell lenned, és biztosítani számára minden lehetséges segítséget, mint a kényelmes, meleg fekhely, vagy indokolt esetben az orvos által felírt gyógyszerek.
Alapvetően minden macska esetében a legbiztonságosabb a benti tartás. Ám télen egy fiatal, idős vagy beteg macska számára kiemelten kockázatos a kintlét.
A szakemberek a 7 fokos küszöböt határozzák meg, amely alatt már túl hideg van tartósan odakint tartózkodnia az állatoknak. Az érzékeny - beleértve az állandóan bent tartott macskákat is - pedig még időszakosan sem tanácsos kivinni hideg időben.
Már csak azért sem, hogy elkerüljük a macska elszökését. Különösen ügyelni kell erre, hiszen ha a kis kedvenc eltűnik, a hidegben való huzamosabb kint tartózkodás komoly veszélyt jelenthet, legyen szó a zord időjárásról vagy az élelem hiányáról.
Télen különösen fontos odafigyelni a háziállatok biztonságára, mivel a mérgezés kockázata ilyenkor megnő. Az egyik legnagyobb veszélyt az édes, illatos fagyálló folyadék jelenti, amelyből már egy aprócska mennyiség is végzetes következményekkel járhat. Ráadásul sajnos a kegyetlen állatkínzók gyakran alkalmazzák ezt a vegyszert az állatok szándékos mérgezésére, például falatokba rejtve. Érdemes tehát fokozottan ügyelni, hogy az állatok ne kerüljenek ilyen anyagok közelébe.
A rágcsálóirtókkal is vigyázni kell, hiszen számos helyre kerül ki méreganyag mind vidéken, mind a városokban. Ugyanígy az útszóró só is veszélyes. Ezektől te az otthonod környékén a megfelelő tárolással tudod megvédeni a kedvencedet, de egy kijárós macska bárhol találkozhat velük. Ha mérgezéses tüneteket tapasztalsz az állaton (gyengeség, hányás, hasmenés, orrvérzés, merevség, görcsrohamok, eszméletvesztés), azonnali orvosi segítség kell. Ebben az esetben szó szerint minden perc számít!
Hogy az állat élelme, illetve vize ne szennyeződhessen, azokat tartsd magaslati helyen, és ellenőrizd gyakrabban. Ezzel befagyásukat is megelőzheted.
A szabadban élő cicák, akik a hűvös időben keresnek menedéket, gyakran a járművek alá húzódnak be. Főleg a kerekek fölötti részeket vagy akár a motorháztetőt választják, hogy védelmet találjanak. Indulás előtt ne felejtsd el alaposan átvizsgálni az autódat!