Az oroszok egy forradalmi új hajtóművet fejleszthetnek, amely alapjaiban változtathatja meg a légiközlekedést.


Az orosz ipar lenyűgöző bejelentéseit érdemes alapos kritikával szemlélni, azonban ha csupán a hírek fele is valós, akkor a felfedezés már önmagában is figyelemre méltó.

Oroszország mai napig azon kevés államok egyike, amely a szankciók, háborús helyzet, gazdasági kihívások ellenére rendszeresen küld rakétákat az űrbe. Mondhatni, értenek hozzá, ezért lehet hitelt adni az Izvesztyija orosz lap beszámolója alapján az Interesting Engineering által továbbközölt hírnek, amely szerint a Roszatom tudósai már a plazmahajtómű működő prototípusán dolgoznak.

Ez a megoldás forradalmasíthatja a bolygóközi űrutazást, és emberi legénységek előtt is megnyithatja az utat a Mars felé. A hajtóművel már az 1960-as évek óta kísérleteznek, de működőképes méretben, megfelelő tolóerőt generáló konstrukciót még nem sikerült létrehozni.

A rendszer rádiófrekvenciás váltóáramot alkalmaz a gáz ionizálásához és a plazma előállításához. Az üzemanyagunk ebben az esetben hidrogén, amelynek protonjai és elektronjai játszanak kulcsszerepet. Ezek a töltött részecskék áramlanak két elektróda között, miközben nagyfeszültségű árammal mágneses mezőt hoznak létre. Ez az erőtér kilöki a részecskéket a hajtóműből, és a felgyorsult plazma eléri a lenyűgöző, 100 km/másodperc sebességet, így jelentős tolóerőt produkálva.

Ezzel a megoldással elvileg lényegesen gyorsabb utazási sebességet lehetne elérni, mint a megszokott üzemanyag-égető hajtóművek segítségével. A jelenlegi technológiai állapot mellett azonban hatalmas kihívás egy emberi küldetés végrehajtása a Marsra.

A 2020-ban indított Perseverance rover közel hét hónapon át utazott, hogy elérje a Marsot. Egy nagyobb űrhajó, amely embereket is szállít, valószínűleg még hosszabb időt venne igénybe az úton. Az orosz űrkutatók azonban azt állítják, hogy plazmahajtómű használatával ez a navigációs idő jelentősen, mindössze 1-2 hónapra csökkenthető.

Related posts