Ez már nem csupán a cyberpunk világának fantáziája: megérkezett az elektromos tetoválás, amely új dimenziókat nyit a testművészetben.


Egy innovatív technológia révén jelentősen felgyorsul és kényelmesebbé válik az EEG-vizsgálatok folyamata.

Egy újonnan megjelent kutatás alapján forradalmi technológiát dolgoztak ki, amely lehetővé teszi a fejbőrre alkalmazható, ideiglenes tetoválások révén az agyhullámok mérését. Ez a megoldás gyorsabb és kényelmesebb alternatívát jelenthet a hagyományos elektroenkefalográfiás (EEG) vizsgálatokhoz képest, és potenciálisan segíthet neurológiai problémák, például epilepszia vagy agydaganatok diagnosztizálásában - számolt be róla a Live Science.

A hagyományos EEG-vizsgálatok során a szakértők elektródákat helyeznek a páciens fejére, amelyeket vezetékekkel kapcsolnak a mérőeszközhöz, vagy elektródákkal ellátott sapkát használnak. Ez a folyamat azonban időigényes és kényelmetlen: a beállítás akár egy-két órát is igénybe vehet, és a vizsgálat során kétóránként ellenőrizni kell az elektródák helyzetét. Nanshu Lu, az Austini Texasi Egyetem kutatója szerint ez sokszor megnehezíti a páciensek komfortérzetének biztosítását.

Az új technológia egy innovatív robotot használ, amely speciális tintát fúj a fejbőr meghatározott részeire, így jelentősen lerövidíti az előkészületekhez szükséges időt. Míg a jelenlegi módszer manuális módosításokat igényel, ami körülbelül egy órát vesz igénybe, a teljes automatizálás esetén ez az idő akár 20 percre is csökkenhet. Az e-tetoválás, amely a tintából készül, mindössze 30 mikrométer vastag réteget képez a bőrön, és hatékonyan érzékeli az agyi elektromos aktivitást, ugyanúgy, mint a hagyományos EEG-elektródák.

Az új megoldást öt, rövid hajú résztvevőn tesztelték, és az eredmények azt mutatták, hogy az e-tetoválás ugyanazt a pontosságot nyújtotta, mint a hagyományos EEG-eszközök. Emellett az e-tetoválások legalább egy napig a fejen maradtak, míg az EEG-elektródák hat óra elteltével elkezdtek leválni. A tetoválásokat könnyen el lehetett távolítani alkoholos törlőkendővel vagy samponnal, szemben az EEG-elektródák ragasztójának nehézkes eltávolításával.

A kutatók szerint a tinta formulája tovább fejleszthető, így rövidebb vezetékeket használhatnak a rendszer monitorhoz csatlakoztatásához, ami még kényelmesebbé teheti a vizsgálatot. A következő lépésként azt tervezik vizsgálni, hogy a technológia mennyire hatékony különböző neurológiai rendellenességek esetén, illetve hogyan működik hosszabb haj, bőrtípusok vagy bőrallergiák esetében. Továbbá olyan nyomtatót is fejlesztenének, amely tartósabb tetoválást hoz létre, lehetővé téve például az alvás közbeni EEG-méréseket is.

Related posts