Erzsébet királyné magyar származású találmánya világszerte elismertté vált, ám hazánkban még mindig kevesen ismerik.

Ilyen a híres királynévíz vagy magyar víz, merthogy így is hívják a neves magyar találmányt, amely már nagyon korán ismert volt. Ez a víz az egyike az első európai alkohol bázisú parfümöknek. Ez pedig egyben orvosság is volt. A története szerint, amelybe számos legenda is belejátszik, Erzsébet királyné találmánya volt a 14. században. A magyar történelem egyik leghíresebb Erzsébete Károly Róbert király felesége volt, majd az uralkodó halála után anyakirálynőként is fontos szerepet játszott Nagy Lajos uralkodása idején.
Az ő utasítására született meg a parfüm, noha egyes mítoszok Szent Erzsébethez fűzik a neves magyar vizet, amely egészen az Árpádok koráig visszanyúlik. E legendák fényében sokan úgy vélik, hogy az első modern parfüm Erzsébet kérésére készült, tehát a magyar földön látott napvilágot.
A fennmaradt receptúrák szerint a varázslatos italt rozmaring, kakukkfű és borpárlat felhasználásával készítették el. Később V. Károly francia király udvarában rendkívüli népszerűségre tett szert, és gyorsan elterjedt egész Nyugat-Európában. Az illatos keveréket nemcsak parfümként, hanem gyógyító szerként is alkalmazták a korabeli társadalomban. A víz olyan nagy hírnévre tett szert, hogy még a Csipkerózsika mese 17. századi feldolgozásában is szerepet kapott, ahol e különleges elixír segítségével próbálták felébreszteni a szunnyadó királylányt.
Franciául ezt a kifejezést eau de Hongrie vagy eau de la Reine de Hongrie néven ismerik, és ez a megnevezés széles körben elterjedt a nemzetközi használatban is.
A kölni megjelenéséig az egyik legnépszerűbb illatszer volt Európában. Párizsban van is egy híres felirat, amely egy magyar királynéra utal, egyes teóriák szerint a magyar királyné felirat a "magyar királynő sikátorában" (Passage de la Reine-de-Hongrie) is erre a termékre utalhat, ami nagyon népszerű volt évszázadokig Franciaországban.