Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy létezik egy lehetőség, amellyel gyermekvállalás nélkül is ingyenes forrásból juthatunk saját lakáshoz. Fedezd fel, hogyan érheted el ezt az álmot! - Pénzcentrum


Idén is számos családtámogatási elem érhető el a lakásvásárlás megkönnyítése érdekében Magyarországon. Így több településen akár egy egygyermekes családnak is lehetősége lehet kizárólag államilag támogatott forrásokból megvásárolni egy 90 négyzetméteres, átlagos árú ingatlant. A gyermekvállalást még nem tervező fiatal párok számára pedig a munkáshitel tud lehetőséget biztosítani egy 60 négyzetméteres ingatlan megszerzésére, elsősorban Bács-Kiskun vármegyében - derül ki a MBH Indexből. Az MBH Jelzálogbank kutatásában az elemzők azt vizsgálták, hogy az elérhető állami források milyen segítséget jelenthetnek a lakásvásárlás előtt állók számára az ország különböző pontjain.

Az MBH Index szakértői idén is elkészítették a lakásvásárlásra fordítható családtámogatásokról szóló elemzésüket, hiszen 2025-ben is számos állami forrással élhetnek az otthonteremtés előtt állók. A Babaváró hitel a gyermekvállalást tervező házaspároknak segít akár 11 millió forintos keretösszeggel. Az egygyermekes családok számára továbbra is elérhető a CSOK Plusz 15 millió forintos összege, a további gyermeket vállalók pedig két gyermek esetén 30, három gyermek esetén 50 millió forintos kedvezményes kamatozású hitelt kaphatnak a konstrukció keretében.

A kedvezményezett településeken elérhető a falusi CSOK, amely vissza nem térítendő támogatást nyújt, valamint kedvező kamatozású hitelt kínál. Ez a támogatás már meglévő gyermekek esetén is igényelhető, ráadásul ha a család újabb gyermek vállalásába kezd, lehetőség nyílik a falusi CSOK hitel helyett a CSOK Plusz hitel felvételére is. Ezen kívül, 2023 januárjától a 17-26 éves fiatal dolgozók számára kamatmentes munkáshitel is elérhető, amely akár 4 millió forintot is jelenthet. Ez a hitel nem függ gyermekvállalástól, de női hitelfelvevők esetén, ha két vagy több gyermeket vállalnak, a hitel egy részét elengedik.

A támogatási lehetőségek között több olyan program is létezik, amelyeket a hitelfelvétel során az önerő kiegészítésére lehet igénybe venni. Ennek köszönhetően sok településen lehetőség nyílik arra, hogy az érdeklődők saját tőke nélkül, csupán állami támogatás révén jussanak lakáshoz. Az önerő csökkentése különösen nagy segítséget jelent a 41 év alatti fiatalok számára, akik első lakásukat szeretnék megvásárolni. Ezen kívül a jogszabályok által előírt energiahatékony ingatlanok vásárlásához, valamint az energiamegtakarítási célú felújításokhoz is kedvező lehetőségeket kínál.

A munkáshitel bevezetése új lehetőségeket kínál a fiatalok számára, hiszen most először állami támogatással léphetnek be a lakáspiacra anélkül, hogy gyermeket vállalnának. Két fiatal, akik összeköltözést terveznek, akár 8 millió forint hitelt is igényelhet, ami bizonyos vármegyékben elegendő lehet egy 60 négyzetméteres ingatlan megvásárlásához, különösen a falusi CSOK-kal támogatott településeken. Bács-Kiskun vármegye kedvezményezett településein, valamint Tolna és Nógrád vármegyékben a legnagyobb esélyük van erre, de Békés és Heves vármegyékben is 83-86%-os mértékű támogatásra számíthatnak. Kilenc vármegye kiemelt településein kevesebb mint 5 millió forint saját tőke vagy piaci hitel is elegendő lehet ahhoz, hogy a két fő által felvett munkáshitellel megvásároljanak egy átlagos árú, 60 négyzetméteres ingatlant – mondta Dr. Nagy Gyula, az MBH Jelzálogbank vezérigazgatója.

A jövőbeli gyermekvállalást tervező, hitelképességgel rendelkező házaspárok számára a legtöbb vármegyében már egy gyermek mellett is nyílik lehetőség, hogy állami támogatások révén, mint például a Babaváró hitel, falusi CSOK vagy CSOK+, megvásároljanak egy 90 négyzetméteres, átlagos árú ingatlant a falusi CSOK-os településeken. Kivételt képeznek ez alól Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy és Veszprém vármegyék. A két gyermeket vállaló családok számára még kedvezőbbek a feltételek: Somogy vármegye falusi CSOK-os településein, ahol a legalacsonyabb a támogatás aránya, is elérheti a 94 százalékot a támogatás mértéke, míg három gyermek esetén mindenhol túllépi a 100 százalékot az arány.

A nem falusi CSOK-os városok már a drágább ártartományba tartoznak, itt pusztán a munkáshitelre hagyatkozva a fiatalok jóval kevesebb eséllyel vághatnak bele az otthonteremtésbe. Egy átlagos árú, 50 négyzetméteres ingatlan megvásárlásához Bács-Kiskun, Baranya, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben a kamatmentes munkáshitelt további legfeljebb 10 millió forint saját forrással vagy piaci hitellel kell kiegészíteni. Fejér, Heves, Tolna és Vas vármegyében pedig legfeljebb 15 millió forint kiegészítő forrásra lehet szükség.

Jelenleg a városokban a gyermekvállalásra készülő és lakásvásárláson gondolkodó párok számára többféle támogatás áll rendelkezésre. A munkáshitel mellett a Babaváró hitel és a CSOK Plusz is igénybe vehető. E két támogatás együttes összege Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád vármegyékben akár a vételár 100%-át is fedezheti egy átlagos, 90 négyzetméteres ingatlan megvásárlásakor, még egy gyermek esetén is. Ezen kívül Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Baranya vármegyékben is kedvező feltételek állnak fenn, ahol a támogatások révén a vételár 93-97%-át elérheti a támogatott összeg.

A két gyermeket tervező, hitelképességgel rendelkező családok számára összesen 10 vármegye (például Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Tolna és Baranya) áll rendelkezésre, ahol az ingatlanvásárlás során az állami támogatás akár a vételár teljes összegét is fedezheti. Ezen kívül három másik vármegyében (Hajdú-Bihar, Fejér és Vas) az állami segítség mértéke is jelentős, 94-99 százalék között mozog. A három gyermeket tervező családok számára pedig Pest és Somogy vármegyék kivételével az összes többi vármegyében elérhető, hogy az állami forrással a vételár 100 százaléka fedezhető, ha egy átlagos árú, 90 négyzetméteres ingatlant vásárolnak. Fontos azonban megjegyezni, hogy a CSOK Plusz maximális, 50 millió forintos támogatás igénybevételéhez magasabb jövedelem szükséges.

A vármegyeszékhelyeken tapasztalható ingatlanárak emelkedésével párhuzamosan az állami támogatások mértéke folyamatosan csökken a vásárlási árakhoz viszonyítva.

"Idén az állami támogatások mellett 5 százalékos kedvezményes kamattal elérhető lakáshitel is segíti a 35 év alatti fiatalokat - akik a fenntarthatósági szempontokat is szem előtt tartják - hogy kiszámítható feltételekkel juthassanak első ingatlanukhoz. Akiknek pedig az állami támogatások mellett további forrásra van szükségük lakásálmuk megvalósításához, azoknak az MBH Bank DUO kamatkedvezménye biztosíthat kedvezőbb hitelfeltételeket, amennyiben támogatott hitelt - CSOK Pluszt vagy Vidéki Otthonfelújítási Támogatást - is igényelnek. A támogatott hitelek mellé igényelhető DUO lakáshitel fix 6,1 százalékos kamatot, akár 50 millió forintos hitelösszeget és 10 éves kamatperiódust biztosít, így hosszú távon is kiszámítható pénzügyi megoldást nyújthat ügyfeleinknek" - egészítette ki Soós Csaba, az MBH Bank lakossági üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója.

Related posts