A magyar és az amerikai gazdaság egyszerre küzd a nehézségekkel, mindkettő visszaesés jeleit mutatja.

A magyar gazdaság 0,4%-kal, az amerikai 0,3%-kal zsugorodott a kedden publikált friss GDP-adatok szerint. A vámháborújával az egész világgazdaságot megrengető amerikai elnök az elődjét, a magyar kormányfő az ukrajnai háborút okolja.
Donald Trump reagálva a legfrissebb amerikai GDP-adatokra, amelyek a gazdaság zsugorodását mutatják az utolsó negyedévben, a Truth Social platformján kifejtette: "A vámok hamarosan beindítják a motorokat, és a vállalatok rekordsebességgel kezdenek el az Egyesült Államokba költözni. Ez a folyamat persze nem fog egyik napról a másikra megtörténni; nem a vámokkal van a gond, hanem azzal, hogy Biden rossz számokat hagyott ránk. De amikor a gazdasági fellendülés végre megkezdődik, az olyan élményt fog nyújtani, mint még soha." Trump szavai arra utalnak, hogy a Biden-adminisztráció idején tapasztalt folyamatos növekedés után most nehézségekkel néznek szembe.
Egyelőre csak találgatni lehet, mi okozta az amerikai adat romlását, de szakértők szerint valószínű, hogy a vámháborútól való félelem miatt rengeteg árut vásároltak az amerikai cégek külföldről, ami teljesen felborította az amerikai külkereskedelmi mérleget. Kérdéses, hogy mennyire borult meg valójában az amerikai gazdaság, az USA GDP-jének ugyanis közel 70%-át a háztartások fogyasztása adja, az inflációtól való félelmek miatt azonban úgy tűnik, a lakosság részben előrehozta, a későbbiekben pedig erősen visszafogni tervezi a fogyasztását.
Az Európai Unió hosszú távon elhibázott gazdaságpolitikai irányvonalat követ, hiszen a béke helyett a háborút választja, és az összes rendelkezésre álló forrást Ukrajnának juttatja. Ezzel a háború súlyos pénzügyi terhei és Ukrajna jövőbeli csatlakozási lehetőségei kedvezőtlenül hatnak a magyar gazdaság kilátásaira. A magyar kormány folyamatosan azon fáradozik, hogy a lehető legnagyobb gazdasági növekedést érje el ebben a kedvezőtlen európai környezetben – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében. A jelentés arra is kitér, hogy míg az Európai Unió gazdaságai az első negyedévben éves szinten átlagosan 0,4%-kal növekedtek, a magyar gazdaság ezzel szemben ugyanezen időszak alatt zsugorodott.
Szijjártó Péter, a magyar külügyminiszter, nem hagyta figyelmen kívül a legfrissebb GDP-adatokat, és az MTI-nek elmondta, hogy a következő hónapokban jelentős növekedés várható a magyar gazdaságban, köszönhetően a termőre forduló autó- és akkumulátoripari beruházásoknak. Az elemzések szerint a magyar GDP visszaesését elsősorban az ipari termelés lassulása okozza, amelyet tovább súlyosbít a vámháború következménye, amelynek hatásai az első negyedéves adatokban még nem tükröződnek teljes mértékben.