A hazai nagyvállalatok körében egyszerre tapasztalható aggodalom és optimizmus.


A stagnálás már pozitívumnak tekinthető, a K&H Bank legújabb nagyvállalati helyzetképe alapján az itthon működő nagy cégek amennyire bizonytalanok, annyira optimistán látják saját jövőjüket. A pénzintézet a kormányzatétól jócskán elmaradó növekedést vár idén a hazai gazdaságban.

A K&H nagyvállalati növekedési index idei első negyedévének kutatása meglehetősen vegyes eredményeket hozott, ahogyan azt a pénzintézet szakértői kifejtették. Az előző őszi drámai visszaesést követően a mutató most ismét a 2024 első negyedévében mért -2 pontos szintre állt vissza.

A hurráoptimizmus egyelőre nem indokolt, ahogy a bank szakértői is megjegyezték: az idei első negyedévi kutatási adatok alapján a mutató jelentős, 11 pontos növekedéssel ismét a semleges tartomány közelébe került. Ilyen mértékű emelkedést utoljára három évvel ezelőtt tapasztaltunk, miután az index eddigi legrosszabb eredményét regisztrálta a nagyvállalatok körében.

Bodor Tibor, a K&H vállalati divíziójának vezetője kifejtette, hogy a nagyvállalatok több mint 25%-a már az év első negyedévében növekvő árbevételt tapasztalt. Emellett figyelemre méltó, hogy a várható árbevételcsökkenésre számítók aránya jelentősen, tíz százalékponttal csökkent, míg a stabilitást előrejelzők száma nőtt.

A bank ügyfélkörében tapasztalható jelentős ingadozások a bizalmi kilátások terén aggasztó jeleket mutatnak. Kérdésünkre válaszolva megerősítette, hogy az amerikai vámtaktikák és a globális gazdasági helyzet bizonytalanságot szülnek a cégek körében. Ugyanakkor a cégvezetők optimizmusa a hároméves távlatokban való gondolkodásukból fakad, mivel ezen az időtávon már kedvezőbb képet látnak a jövőről.

A legfrissebb kutatási adatok szerint az előző negyedévben a 10 milliárd forintot meghaladó bevételű vállalkozások negyede a bevételek csökkenésére számított, míg csupán 5 százalékuk várta a helyzet javulását. Az utóbbi három hónap során azonban jelentős változás történt: most már a cégek egyharmada növekedést prognosztizál, míg a visszaeséssel számoló vállalkozások aránya mindössze 3 százalékra csökkent.

A 4 és 10 milliárd forint bevételű cégek vezetői a legnagyobb optimizmussal tekintenek a jövőbe: a javulásra vonatkozó várakozásaik 35 százalékon állnak, míg csupán 12 százalékuk számít a visszaesésre. Ezzel szemben a 2-4 milliárd forint közötti bevételű vállalatok esetében a helyzet vegyesebb: mindössze egyötödük vár pozitív változást, míg a romlást előrejelzők aránya csupán hat százalék.

A bank vezető elemzője, Németh Dávid jelenleg 2 százalék körüli gazdasági növekedéssel számol Magyarországon idén. Ez elmarad a kormányzat 2,5 százalékra módosított prognózisától, és a K&H elemzői is elismerik, hogy az Egyesült Államok által indított vámhadakozás, és annak különböző hullámai milyen hatással, és milyen súlyú hatással lehetnek a globális gazdaságra.

Profitot tekintve a döntéshozók közel háromnegyede javulásra nem, csak stagnálásra számít, de ez is pozitívumnak tekintendő. Cégméret szerint itt is a legnagyobbaknál mérhető számottevő javulás: 2024 év végéhez viszonyítva 20 százalékponttal nőtt a javulást prognosztizálók aránya, most egynegyedük kalkulál ezzel, és csupán minden tizedik vezető tervez csökkenő árbevétellel. A 4-10 milliárd közötti sávban szintén minden negyedik vezető vár emelkedő profitot, ám körükben egyúttal minden ötödik mérséklődő nyereséget vár.

Related posts