Egy egyszerű szemvizsgálat segítségével lehetőség nyílna a korai demencia diagnosztizálására.

Skót tudósok egy innovatív eszközt dolgoznak ki, amely mesterséges intelligencia segítségével képes azonosítani a különböző betegségeket.
A szem hátsó falán elhelyezkedő retina állapota kiváló indikátora az agy egészségének. A legújabb kutatások során a tudósok mesterséges intelligencia alkalmazásával vizsgálják az ideghártyáról készített felvételeket, így képesek számos betegség korai jeleit felfedezni, még mielőtt bármilyen szembetűnő kóros elváltozás megjelenne. Ez a korai felismerés különösen fontos lehet a demencia esetében, mivel jelentős hatással bírhat a betegek életminőségére és a kezelés hatékonyságára.
A skóciai NeurEYE kutatócsoport lenyűgöző teljesítményt nyújtott, hiszen közel egymillió szemvizsgálat adatait gyűjtötték össze optikusoktól. E munkájuk eredményeként megszületett a világ legnagyobb retina-adatbázisa. Ezt követően a csapat kifejlesztett egy mesterséges intelligenciával működő algoritmust, amely a szem ereinek állapotát elemezve képes azonosítani a neurogeneratív betegségek korai jeleit.
A szem vérerei rendkívül kicsik és finom szerkezetűek, ami miatt az agyban bekövetkező elváltozásokra utaló jelek itt sokkal gyorsabban megjelennek, mint a test más területein.
A kutatást az Edinburgh-i Egyetem klinikai szemészetének professzora vezeti, aki a BBC-nek elmondta: "A szem sokkal többet elárulhat, mint azt eddig gondoltuk. A retina rengeteg információt tartalmaz, és bizonyos értelemben biológiai barométere agyunk egészségének. Ráadásul a recehártya vizsgálata egyszerű, és bármelyik optikusnál megtalálható eszközökkel elvégezhető." Baljean Dhillon azt is elmondta, hogy a retináról készült fényképeket újabban már az agy lassan kialakuló károsodásainak előrejelzésére is fel lehet használni.
A demencia egy olyan elváltozás, amely jelentős hatással van az agy működésére. E betegség, amely az Alzheimer-kórhoz hasonlóan működik, megakadályozza, hogy az agysejtek optimálisan végezzenek el feladatokat, és fokozatosan rombolja az emlékezőképességet, a gondolkodást és a beszédkészséget. A BBC adatai alapján Nagy-Britanniában a 65 év feletti lakosság körében minden tizennegyedik embert érint ez a szomorú állapot, míg a 80 éven felüliek között ez az arány minden hatodikra emelkedik. Jelenleg sajnos még nem áll rendelkezésre gyógymód a demencia ellen, de a korai diagnózis lehetőséget teremt arra, hogy a betegeket időben elkezdhessék kezelni, ami javíthatja életminőségüket.
A BBC-nek nyilatkozott egy nyugdíjas gépészmérnök, akinek édesanyja Alzheimer-kórban szenvedett. A 65 éves David Steele azt mesélte, hogy az egész családja szörnyű megpróbáltatásokat élt át az édesanyja egyre súlyosbodó állapota miatt. Mindezt elkerülhették volna, ha a betegséget sokkal hamarabb felismerik az orvosok. Mint mondta, az anyja rendszeresen járt optikushoz, mivel folyamatosan romlott a látása. Kezdetben makuladegenerációt diagnosztizáltak nála, ami elfedte az alapproblémát.
A mai tudományos ismeretek alapján egyértelművé vált, hogy mindez szoros kapcsolatban áll az Alzheimer-kórral.
"Ha tíz évvel ezelőtt az orvosok rájöttek volna, hogy mi rejlik anyám betegsége mögött, akkor mindannyiunk élete, különösen édesapámé, másképp alakulhatott volna. Több időt kaptunk volna arra, hogy felkészüljünk a legrosszabbra, arra a fájdalmas tényre, hogy édesanyám állapota folyamatosan romlani fog, és ez a folyamat visszafordíthatatlan."
A Skóciában folyó kutatásokkal kapcsolatban a BBC megkérdezett egy szemész szakorvost is. Ian Cameron azt hangsúlyozta, hogy a szem olyan, mintha az egész test ablaka lenne. Az edinburgh-i szakorvos szerint az érrendszerrel, a szívvel, a magas vérnyomással vagy a cukorbetegséggel kapcsolatos tünetek is felismerhetők a szem vizsgálatakor, akárcsak a neurológiai elváltozások. Hozzátette: "Mindenkinek kétévente meg kellene vizsgáltatnia a szemét, mert így nagyon sokféle betegséget időben észre lehetne venni. Minél korábban fedezzük fel a tüneteket, annál nagyobb az esély a gyógyulásra."
A skóciai kutatócsoport most azt ígéri, hogy 2026-ra mindenki számára elérhető retinadiagnosztikai eszközt fog készíteni.