Egy kőbányában bukkantak rá a brit dinoszaurusznyomok legnagyobb ismert lelőhelyére, amely a régmúlt óriások titkait rejti.


Az Egyesült Királyság legnagyobb dinoszauruszlábnyom-lelőhelyét fedezték fel egy oxfordhire-i kőbányában, jelentette a BBC. A kutatók körülbelül 200 hatalmas lábnyomra bukkantak a mészkő aljzatban, amelyeket 166 millió évvel ezelőtt hagytak hátra a dinoszauruszok.

A lábnyomok két különböző típusú dinoszauruszhoz tartoznak: a hosszú nyakú Cetiosaurushoz és a kisebb, húsevő Megalosaurushoz.

A leghosszabb nyomvonalak elérhetik a 150 métert, ám valójában sokkal messzebb is elágazhatnak, hiszen eddig csupán a kőbánya egy kis szegmense került napvilágra.

„Ez a lábnyomvonal valóban lenyűgöző, talán az egyik legimpozánsabb, amit valaha láttam, figyelembe véve a léptékét és az útvonalak nagyságát” – nyilatkozta Kirsty Edgar, a Birminghami Egyetem professzora. „Ez a felfedezés visszarepít bennünket az időben, és lehetőséget ad arra, hogy elképzeljük, milyen életet élhettek ezek a hatalmas lények, amikor itt barangoltak és végezték mindennapi tevékenységeiket.”

A nyomokat először egy a kőbányában dolgozó férfi, Gary Johnson vette észre, miközben ásógépet vezetett. Mivel az 1990-es években egy másik nyomvonalat is találtak a közelben, hamar rájött, hogy mire bukkant.

Ezen a nyáron több mint 100 tudós, diák és önkéntes csatlakozott a kőbányában végzett ásatásokhoz. Öt különböző nyomvonalat találtak.

Amikor ezek a hatalmas dinoszauruszok a vidéken éltek, egy meleg, sekély lagúna terült el a tájon, amelynek sűrű sárja megőrizte lábnyomaikat. Valószínű, hogy egy heves vihar következtében hatalmas mennyiségű hordalék zúdult a sárra, így a víz végül nem tudta eltüntetni ezeket a lenyűgöző nyomokat.

Ezek a lábnyomok rendkívül értékesek, mivel rengeteg információt nyújtanak az állatok életmódjáról – ám amit ezekből a lenyomatokból kinyerhetünk, az egészen más, mint amit a csontok vizsgálatával tapasztalunk. A nyomok annyira jól megmaradtak, hogy a kutatócsapat képes volt rekonstruálni, melyik állat érkezett először a helyszínre, és melyik követte később. Az ő elemzésük alapján úgy vélik, hogy a Cetiosaurus volt az első látogató, hiszen a nagy, kerek lábnyomának peremét kissé benyomta a rajta áthaladó Megalosaurus háromujjú lába.

Related posts