Fedezzük fel azokat az egészséges fermentált ételeket és italokat, amelyek a köztudatban nem kapnak kellő figyelmet! Ezek a különleges finomságok nemcsak ízletesek, hanem jótékony hatással is vannak szervezetünkre. Ilyen például a tempeh, egy indonéz szój

Elengedhetetlen, hogy az év során, különösen a hideg téli hónapokban, minél többször beiktassunk étrendünkbe fermentált ételeket.
A probiotikumok rendszeres fogyasztása számos egészségügyi előnyt kínál, mint például az emésztési folyamatok javítása, az immunrendszer megerősítése, valamint a testsúly csökkentésének felgyorsítása.
Az erjesztés folyamata nem csupán az élelmiszerek eltarthatóságát fokozza, hanem a bélrendszerben lévő jótékony baktériumok, más néven probiotikumok mennyiségét is megnöveli. Ez a különleges eljárás során a baktériumok és élesztőgombák aktívan részt vesznek a cukrok lebontásában, így hozzájárulva a táplálék tápértékének javításához és az emésztés egészségének fenntartásához.
Íme, nyolc különleges erjesztett étel és ital, amelyek bizonyítottan hozzájárulnak az általános egészségi állapot javításához és az emésztés optimalizálásához:
A kefir előállítása egy izgalmas folyamat, amely során friss tejhez kefirkultúrát kevernek. Ennek hatására egy krémes, enyhén savanykás ízű ital jön létre, amely ízvilágában a joghurtra emlékeztet. Számos tanulmány kimutatta, hogy a kefir rendszeres fogyasztása jótékony hatással van az emésztésre és hozzájárul a gyulladások csökkentéséhez.
Az állatkísérletek eredményei azt mutatják, hogy a kefirrel táplált állatok gyorsabban felépültek a különféle bélfertőzésekből. Egy tanulmány alapján napi 200 milliliter kefir fogyasztása hat héten át jelentősen csökkentette a gyulladásos markerek számát, amelyek, mint közismert, szerepet játszanak olyan krónikus betegségek kialakulásában, mint a szív- és érrendszeri problémák vagy a rák.
Egy alternatív tanulmány rámutatott, hogy a kefirt rendszeresen fogyasztó betegek esetében, akik hónapokon át beiktatták ezt az erjesztett italt az étrendjükbe, a csontok sűrűsége jelentős mértékben megnövekedett a kontrollcsoporthoz viszonyítva.
A tempeh egy különleges étel, amely erjesztett szójababból készül, és tömör péppé préselik. Ez a tápláló és gazdag fehérjeforrás remek alternatívája a húsnak, és számos elkészítési módja van: süthetjük, párolhatjuk vagy akár piríthatjuk is, így változatos ízélményeket kínál a vegetáriánusok és vegánok számára egyaránt.
A tempeh kiemelkedően gazdag probiotikumokban, amelyek jótékony hatással vannak a bélflóra egyensúlyára és az emésztésre. Ezen kívül számos fontos tápanyagot is tartalmaz, amelyek hozzájárulhatnak az egészségi állapotunk javításához. Különösen a szójafehérje emelkedik ki: ez a fehérje segíthet a szívbetegségek bizonyos kockázati tényezőinek csökkentésében, így támogathatja a szív- és érrendszer egészségét.
Egy friss kutatás során megfigyelték, hogy a napi 25 gramm szójafehérje rendszeres fogyasztása hat hét alatt 3,2%-kal csökkentette az LDL (rossz) koleszterinszintet, valamint az összkoleszterinszint is 2,8%-kal mérséklődött.
Emellett a tempehben található növényi vegyületek antioxidánsként hatnak, amelyek csökkentik a szabad gyökök felhalmozódását. A tempeh remek választás mind a vegetáriánusok, mind a húsevők számára.
A natto a japán gasztronómia egyik kiemelkedő probiotikus élelmiszere, amely a hagyományos ételek közé tartozik. Hasonlóan a tempehhez, ez az ízletes fogás erjesztett szójababból készül, ami különleges ízélményt nyújt. A japán reggelik kedvelt kiegészítője, általában rizzsel tálalják, így egy tápláló és emésztést támogató étkezést kínál. Jellegzetes, erőteljes ízvilágával és nyálkás textúrájával igazi különlegesség a konyhában.
Nagy rosttartalmú, 100 gramm 5,4 g rostot tartalmaz. A rostok elősegítik az egészséges emésztést és enyhítik a székrekedéses problémákat. A natto magas K-vitamin-tartalmú, így nagyban hozzájárul a csontok egészségéhez.
Egy több száz japán nő bevonásával végzett kísérlet szerint a natto fogyasztása összefüggésbe hozható a menopauza utáni csontvesztés csökkenésével. A natto erjesztése során egy nattokináz nevű enzim is keletkezik. Ezt a vérrel kapcsolatos betegségek kezelésére és vérnyomáscsökkentésre használják.
A kombucha egy különleges, élő ital, amely erjesztett tea formájában érkezik hozzánk. Szénsavas, frissítő íze mellett savanykás jellege is vonzóvá teszi, miközben számos egészségügyi jótékony hatással bír. Az elkészítése zöld vagy fekete teával történik, így mindkét változat egyedi élményt nyújt.
Állatkísérletek alapján a kombucha fogyasztása potenciálisan támogatja a máj védelmét a káros vegyi anyagokkal szembeni kitettség okozta sérülésekkel szemben. Ezen kívül a kombucha hozzájárulhat a rákos sejtek elpusztításához és azok terjedésének megakadályozásához is.
Az állatkísérletekben azt is megállapították, hogy a kombucha segítségével csökkenthető a vércukor-, a triglicerid- és az LDL-koleszterinszint. Antioxidáns-tartalma immunerősítő és rákmegelőző hatású. A kombucha, növekvő népszerűségének köszönhetően, a legtöbb nagyobb élelmiszerboltban megtalálható.
A miso a japán gasztronómia egyik alapvető ízesítője, amely a szójabab erjesztésének, só hozzáadásának és a kojival, egy különleges gombafajtával való kombinálásának eredménye. Legtöbbször a misolevesben tűnik fel, amely egy ízletes, tápláló étel, misopasztából és húslevesből készült. Hagyományosan reggelire tálalják, így indítva a napot egy meleg, tápláló falattal.
Egy korábbi kutatás során, amely 21 852 japán nő részvételével zajlott, megfigyelték, hogy a misoleves rendszeres fogyasztása összefüggésbe hozható a mellrák kialakulásának csökkentett kockázatával.
Egy nemrégiben végzett kutatás, amelyben több mint 40 000 résztvevő vett részt, arra a megállapításra jutott, hogy a misoleves rendszeres fogyasztása jelentősen csökkentette a stroke kockázatát a japán nőknél.
A miso ezen túlmenően segíthet a vérnyomás csökkentésében és a szív egészségének védelmében is. Magas sótartalma azonban egészségügyi kockázatokkal is járhat. Japán kutatók a misoleves fogyasztását összefüggésbe hozták a gyomorrák kialakulásának kockázatával. Ez a ráktípus ugyanis összefügg a magas nátriumtartalmú étrenddel.
A kimchi egy népszerű koreai köret, amely általában erjesztett káposztából vagy más erjesztett zöldségből, például retekből készül. Számos pozitív egészségügyi hatással büszkélkedik, különösen hatékony a koleszterinszint csökkentésében és az inzulinrezisztencia mérséklésében.
Az inzulin kulcsszerepet játszik a glükóz vérből a szövetekbe történő átjuttatásában. Ha a szervezetben huzamosabb ideig megemelkedik az inzulinszint, akkor a sejtek elveszíthetik érzékenységüket, és már nem reagálnak megfelelően. Ennek következményeként magasabb vércukorszint és inzulinrezisztencia alakulhat ki.
Egy vizsgálatban 21 prediabéteszes ember 16 héten keresztül friss vagy erjesztett kimchit evett. A vizsgálat végén azoknál, akik fermentált kimchit ettek, csökkent az inzulinrezisztencia, a vérnyomás és a testsúly.
A savanyú káposzta egy népszerű és ízletes savanyúság, amelyet tejsavbaktériumok segítségével erjesztett, finomra aprított káposztából készítenek. Ez a különleges étel alacsony kalóriatartalommal bír, de gazdag rostokban, valamint C- és K-vitaminokban, így nemcsak ízletes, hanem tápláló választás is.
A zöld leveles zöldségekhez hasonlóan ez az étel is gazdag luteinben és zeaxantinban, olyan antioxidánsokban, amelyek támogathatják a szem egészségét és mérsékelhetik a szembetegségek kialakulásának esélyét.
A savanyú káposzta nemcsak ízletes, hanem az emésztés egészségére is kedvező hatással bír. Egy norvégiai kutatásban, amelyben 34 irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedő résztvevőt vizsgáltak, kiderült, hogy azok, akik beillesztették étrendjükbe a savanyú káposztát, jelentős javulást tapasztaltak a tüneteikben. Ezen kívül a savanyú káposzta sokoldalúan felhasználható a konyhában: remekül illik ragukhoz, levesekhez és szendvicsekhez is, így nemcsak egészséges, hanem ízletes fogások alapanyagaként is megállja a helyét.
A joghurt egy különleges tejtermék, amelyet erjesztett tejből állítanak elő, jellemzően tejsavbaktériumok segítségével. Rendkívül gazdag tápanyagokban, így számos egészségügyi előnnyel bír. Kiemelkedő kalcium- és káliumtartalmával, valamint foszforban, riboflavinban és B12-vitaminnal járul hozzá a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz.
A joghurt fogyasztása számos pozitív hatással bír, amelyeket a tudomány is alátámaszt. Egy friss kutatás kimutatta, hogy az erjesztett tejtermékek, különösen a probiotikus joghurt, hozzájárulhatnak a vérnyomás csökkentéséhez. Ez a finom és tápláló étel tehát nem csupán ízletes, hanem az egészségünkre is jótékony hatással van.
Egy újabb kutatás rámutatott, hogy a joghurtfogyasztás, különösen az idősebb korosztályban, szoros összefüggésben állhat a csontsűrűség növekedésével és a fizikai teljesítmény javulásával. Az eredmények szerint a rendszeres natúr joghurt bevitel hozzájárulhat a testsúlynövekedés megelőzéséhez is, ami különösen fontos lehet az egészség megőrzésében.