Jelentős mértékben megugrott a magyarok által kedvelt gyümölcslevek ára.

A narancslé ára nemzetközi szinten is meredeken emelkedik. Jelenleg úgy tűnik, hogy a drágulás nem mutat megálljt, és egyre több ember számára válik elérhetetlenné ez a frissítő ital.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024 decemberében 1170 forint az átlagára egy doboz 100%-os narancslének. A diszkontláncok saját márkás termékei még kicsivel 1000 forint alatt vannak, de a márkás narancslevek ára már inkább az 1500 forintos árhoz közelít.
2021-ben a narancslé éves átlagára 497 forint volt Magyarországon, ami 2024-re 938-ra emelkedett. Ez csaknem 90 %-os drágulás.
2024 januárjától decemberig a narancslé ára 37%-kal emelkedett, így az év eleji 857 forintos ár helyett karácsonyra már 1170 forintot kellett átlagosan kifizetni érte. Miközben az élelmiszerárak általában lassabban emelkedtek, a narancslé esetében a drágulás továbbra is jelentős mértékű maradt, a tavalyi év során tapasztalt trendekhez képest.
A legutóbbi tapasztalatok szerint a 2024-es év utolsó hónapjaiban drámai emelkedésnek indult az árfolyam: a nyári 900 forintos szint az év végére szinte elérte az 1200 forintos határt.
A szomorú tény, hogy nem csupán Magyarországon tapasztalható ez a jelenség, hanem világszerte drámai mértékben megemelkedett a narancslé literenkénti ára.
A Dívány figyelmeztetése szerint a probléma gyökerei Brazíliában rejlenek, ahol a világ narancslé-exportjának háromnegyede készül. Az országot már második éve sújtja egy olyan rendkívüli szárazság, amire ötven éve nem volt példa. Ez az aszály jelentős károkat okozott a citrusfélék termesztésére specializálódott területeken, az úgynevezett "citrusövben". Az extrém hőmérséklet és a vízhiány következtében a narancsfákat egyre inkább fenyegeti a citruszöldülés nevű bakteriális fertőzés, amely további problémákat okozhat a termelésben.
A fertőzés következtében a termés zöld színt ölt, íze pedig keserűre fordul, ami végül eladhatatlanná teszi azt. A súlyosabb esetekben a fertőzés nemcsak a gyümölcsfákat, hanem akár az egész ültetvényt is tönkreteheti. 2023-ban a narancsfák 38%-án észleltek fertőzésre utaló jeleket, ami drámai növekedést jelent az előző évhez képest, hiszen ez a szám több mint a duplájára emelkedett.
Nem ússza meg a betegség terjedését Florida sem, amelyet sokan narancsállamnak hívnak. Az Egyesült Államokban ez a harmadik legnagyobb narancslégyártó helyszín, ahol a szárazság helyett a hurrikánok járulnak hozzá a citrusfélék elterjedéséhez. Ennek következtében számos termelő drasztikusan csökkentette a narancsfákkal beültetett területét, vagy teljes mértékben visszalépett a narancsgazdálkodásból, földjeiket pedig ingatlanfejlesztőknek adták el.
Más narancstermelő országok, mint például Mexikó és Dél-Afrika, folyamatosan próbálnak növelni a termelésüket, azonban ez nem elegendő ahhoz, hogy kompenzálja a brazil és floridai termelés visszaesését. Ezen kívül a narancsfák gyümölcstermeléshez három-hét évnyi időre van szükségük. A narancslégyártók számára szokásos megoldás, hogy lefagyasztják a meglévő készleteiket, hogy elkerüljék a hiányt, de a csökkenő termelés miatt a raktárak kimerültek, ami a fogyasztói árak emelkedéséhez vezetett.