Donald Trump lemondta a tervezett találkozóját Volodimir Zelenszkijjével, így Emmanuel Macronnak kellett közbeavatkoznia az ügy rendezéséért.


A Zelenszkij és Trump közötti találkozó szinte meghiúsult, amikor Donald Trump váratlanul lemondta a péntekre tervezett washingtoni rendezvényt. A helyzet rendezésére Emmanuel Macron francia elnök lépett közbe, hogy biztosítsa, a Fehér Ház mégis fogadja az ukrán elnököt.

Donald Trump amerikai elnök kezdetben lemondta Volodimir Zelenszkij washingtoni látogatását, ám Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott tárgyalása után újraértékelte döntését. Ennek következtében az ukrán elnök pénteken mégis ellátogat az Egyesült Államokba - értesült a francia BMF TV.

A hírek szerint szerdán az ukrán vezetés egy váratlan üzenetet kapott az Egyesült Államokból, amelyben arról értesítették őket, hogy Volodimir Zelenszkij washingtoni látogatása és a Donald Trumppal tervezett találkozója elmarad. Ezt követően az ukrán elnök azonnal Emmanuel Macron francia államfőhöz fordult segítségért. Macron, reagálva Zelenszkij kérésére, azonnal felhívta amerikai kollégáját, és meggyőzte őt arról, hogy mégis fogadja Zeleszkijt hivatalában.

Végül Trump meggondolta magát, és ő maga jelentette be Volodimir Zelenszkij látogatását. Az ukrán elnök Washingtonba utazik, hogy találkozzon az amerikai elnökkel, és aláírják az ukrán természeti erőforrásokkal kapcsolatos kétoldalú megállapodást. Zelenszkij előre jelezte, hogy a találkozó során szeretné tisztázni, számíthat-e Ukrajna továbbra is az Egyesült Államok támogatására, és érdeklődni fog a Washington és Moszkva közötti Ukrajnát érintő tárgyalásokról is. A biztonsági garanciák kérdése számára kulcsfontosságú, különösen a "nyersanyagokkal kapcsolatos alku" szempontjából, és a Trump-pal folytatott beszélgetés során dől el, hogy a ritkaföldfémek ügyével kapcsolatos megállapodás sikeres lesz-e, vagy csendesen elhal.

Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Intézet vezetője a hirado.hu-nak adott interjújában kifejtette, hogy a nemrégiben aláírt keretmegállapodásnak nem csupán formális jelentősége van, hanem sokkal mélyebb politikai következményekkel is bír. Az esemény kulcsfontosságú lehet abban a tekintetben, hogy Volodimir Zelenszkijnek sikerül-e helyreállítania Donald Trump bizalmát. Szakértők rámutattak, hogy egy 2019-ben történt, nemzetközi szintű botrányt kiváltó telefonbeszélgetés továbbra is feszültséget generálhat kettejük között. A beszélgetés nyilvánosságra kerülése után Trumpot azzal vádolták, hogy nyomást gyakorolt az ukrán elnökre annak érdekében, hogy az ukrán hatóságok Joe Bident és fiát, Huntert, aki a Burisma energetikai vállalatnál dolgozott, korrupcióval vádolják meg. A gyanú szerint Trump célja az volt, hogy így megszabaduljon legfőbb politikai ellenfelétől a 2020-as választások előtt.

A pontos részletek homályba vesznek, de másfél órával az után, hogy a telefonbeszélgetés lezárult, a Fehér Ház bejelentette, hogy felfüggeszti az Ukrajnának nyújtott anyagi támogatást. Trump ezt követően határozottan cáfolta a vádakat, hangsúlyozva, hogy csupán egy baráti eszmecsere zajlott közöttük. Ezt megerősítette Volodimir Zelenszkij is, aki 2019. szeptember 25-én, az ENSZ-közgyűlés keretein belül New Yorkban személyesen találkozott Trump-pal.

Related posts