Demeterné Orosz Erzsébet: Mindannyian rengeteget tanulhatunk a Z és az alfa generációtól, hiszen ők új perspektívákat és friss ötleteket hoznak a világba. Az ő tapasztalataik és nézőpontjaik segíthetnek nekünk a modern kihívások jobb megértésében és kezel

"A leglényegesebb szempont, hogy a jelentkezők rendelkezzenek vonzalommal a műszaki pályák iránt." - nyilatkozta Demeterné Orosz Erzsébet, a Debreceni Szakképzési Centrum Brassai Sámuel Műszaki Technikumának vezetője.
A Debreceni Szakképzési Centrum Brassai Sámuel Műszaki Technikumban jelenleg közel 1200 diákkal dolgozunk együtt, beleértve a nappali, illetve a felnőttek szakmai oktatásában tanuló felnőtteket. A nappali képzésben közel ezer főről van szó. Négy ágazatban hét szakmát oktatunk. Ezek az ágazatok a szállítmányozás, a logisztika, az informatika és távközlés, a specializált gép- és járműgyártás, illetve az elektronika, elektrotechnika. A közlekedés és szállítmányozás ágazatban logisztikai technikusokat képzünk, az informatika és távközlésben informatikai rendszer- és alkalmazásüzemeltető technikusokat. A specializált gép- és járműgyártásban gépjármű-mechatronikai, mechatronikai, alternatív járműhajtási technikusokat, az elektronika és elektrotechnika ágazatban pedig elektronikai és ipari informatikai technikusokat. Van választási lehetősége bőven annak, aki nálunk tanulni szeretne.
A nyolcadikos diákok számára lehetőség nyílik, hogy nálunk technikumi képzés keretében folytassák tanulmányaikat a kilencedik évfolyamon. Emellett azok számára is biztosítunk képzési lehetőséget, akik már érettségi vizsgát tettek, és szeretnék szakmájukat érettségi utáni közismereti tantárgyak nélkül elsajátítani. Ezen szakmák iránti érdeklődést felnőttek is kifejezhetik, hiszen 18 éves kortól kezdve bárki jelentkezhet, amennyiben rendelkezik a szükséges érettségi végzettséggel. Így valóban széles spektrumot kínálunk, bárki számára, aki új szakmai kihívásokra vágyik.
Tehát ha kilencedikben belép a tanuló a technikumba, akkor két évig ágazati alapoktatásban vesz részt, majd a tizedik év végén tesz egy ágazati vizsgát, és ha az sikeres, akkor kezdheti meg a szakmai képzésben való részvételt, és lehetősége van duális képzésben cégekhez kimenni.
Itt jön a képbe a BMW, amelynek a partneriskolája vagyunk, és három szakmában visznek tőlünk tanulókat. Ezek a gépjármű-mechatronikai, a mechatronikai és az elektronikai technikusok. Tavaly kezdték a duális képzést, akkor 70 tanulónk került be a BMW képzésébe, ami azt jelenti, hogy ők az idén befejezik az első duális évüket, és jövőre folytatják a következőt.
Az e képzésben kivihető tanulók számának körülbelül a fele duális képzésben tanul, a kisebb cégek pedig szintén autós területről visznek gyerekeket. Fontos kiemelni, hogy ez már nagy létszámnak számít, a szakképzés 4.0-nak ez az egyik pillére, hogy ágazati képzőközpontok jöhettek létre. Ők már szakképzési munkaszerződést kötött diákok.
Az érettségi utáni képzésben résztvevőknek szintén van lehetőségük duális képzésbe kimenni, ők fél év alatt megcsinálják azt az ágazati alapvizsgát, amit az általános iskolából érkezők a második év végén, és utána van lehetőségük kimenni duális képzésbe cégekhez.
Amikor 2019-ben nyilvánosságra került, hogy a BMW gyárat épít Debrecenben, és a Brassai a partneriskolája lesz, augusztus végén sorban álltak az ajtóm előtt, és mindenki autószerelő akart lenni. Akkor két osztályt indítottunk. A céggel nagyon szoros és napi szintű kapcsolatban állunk. A BMW-nek van egy oktatási központja, ahol a saját oktatóik tanítják meg a diákjainknak a szakmát.
Nagyon sokat kell nekünk is tanulnunk ahhoz, hogy megfelelően bánjunk a mai fiatalokkal, hiszen ők már a Z és az alfa generáció, ami azt jelenti, hogy ők beleszülettek a technikába. Tehát nekik már természetes az, ami nekünk nem. Mi is nagyon sokat tanulunk tőlük. Erre jó volt a pandémiás időszak. Amikor hirtelen belecsöppentünk az online oktatásba, volt olyan platform, amit azért használtunk, mert a gyerekek azt használták. Nekünk mindegy volt, hogy mit tanulunk meg, mert minden új volt. Mondtuk, hogy ti ezt tudjátok, jó, akkor tanítsátok meg nekünk. Azt gondolom, hogy egészséges mai fiatalokról beszélünk, akik megfelelnek a kor kihívásainak, szellemiségének.