Mártély, a Tisza-part varázslatos kincse Mártély, a Tisza partján elterülő festői település, igazi gyöngyszem, ahol a természet és a kultúra harmonikus egységet alkot. A folyó menti csodás táj, a csendes vízpart és a zöldellő ligetek nemcsak a természetk


Mártély varázslatos tájai minden évszakban új és új színekkel és hangulatokkal várják a látogatókat. Érdemes tehát több alkalommal is felfedezni ezt a gyönyörű települést, hiszen minden látogatás során új élményekkel gazdagodhatunk. Az üdülőterületen tett séták során az oxigén szinte tapintható, a friss levegő pedig feltölti a lelket. Mártély a Csongrád-Csanád vármegye igazi gyöngyszeme, ideális helyszín a természet szerelmeseinek és a kikapcsolódni vágyóknak.

Mártély idén ezeréves. A település egy Árpád-kori halászfalu, később a zalavári bencés apátság halászóhelye volt.

A település létezésének első írásos nyomai a XI. századig követhetők vissza. Szent István alapította egykor a zalavári bencés monostort, és nekik adományozta többek között a Szent Adorján Mártír pusztát. A legkorábbi írásos emléke I. István 1024-es keltezésű oklevele, amely megemlíti a birtokot és az egyházat. Mártély neve az egykori kolostor védőszentjének, Szent Adorján mártír nevéből ered, először Zenthadrianmartyr, majd Adrianmartír, Adorján marthel, Martel, Martély, végül Mártély lett, az idők során létrejött szóalakulás miatt. Az itt élők elfeledték a messze fekvő kolostori templom nevét és a mártír szó átformálódott.

Mártély hivatalos weboldalán a Tisza-part igazi gyöngyszemeként mutatják be a települést, és aki ellátogat ide, az garantáltan osztja ezt a véleményt.

Mártélyon érdemes felfedezni az újonnan kialakított teret, amely a múzeumposta irányába vezet. Az út során érdemes megállni Tornyai János festőművész "hóttig nyögöm" házánál, ami ma óvodaként működik. A közelben található a Boldogasszony háza, amely Makovecz Imre különleges tervei alapján készült, és valódi építészeti ékkőnek számít. Ne hagyjuk ki a festők dombját sem, amely lenyűgöző látványt nyújt a művészet és a természet találkozásában.

A mártélyi üdülőterület a hódmezővásárhelyi önkormányzat tulajdona. Itt áll a Makovecz-ház, amelyet a neves építész családja máig látogat. Akinek ideje engedi, tegye le az autóját, vagy a kerékpárját és sétáljon egy nagyot a holtág partján, szippantsa be a víz és a lehullott falevelek illatát. Gyakran találkozni horgászokkal, érdemes megfigyelni a vadkacsákat.

Azok számára, akik hosszabb felfedezőutakra vágynak, érdemes végigjárni a tanösvényt. A közelmúltban a vásárhelyi önkormányzat felújította a fahidat, amely most már újra a természet szépségeit szolgálja. Az erdei séta nem csupán a madarak csicsergésével válik élvezetessé, hanem a szerencsésebbek mókusok táncát is megfigyelhetik. Kellemes túrázást kívánunk!

Related posts