Csótányok, poloskák és lejárt szavatosságú élelmiszerek: egy szociális munkás a fővárosban élő roma menekültek kihívásairól osztotta meg tapasztalatait.


Egy szoba a BMSZKI Gyáli úti ideiglenes szálláshelyén, 2022 márciusában - Fotó: Bődey János / Telex

Rossz körülmények között, mesterséges gettóban tartja a főváros az Ukrajnából érkezett roma menekülteket, mondta a Magyar Nemzetnek Rézmüves Benjamin Dániel, aki több mint két éven keresztül volt a fővárosi önkormányzat fenntartásában álló Gyáli úti szálló munkatársa. Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerint a háború kezdete óta biztosítják a menekülteknek az infrastruktúrát, miközben a civil szervezetek foglalkoznak a gyermekek felzárkóztatásával. A szállón lévőn körülményekről Kiss azt mondta: "Nyilván ez egy tömegszállás, erre lett kialakítva. A menekültellátás sajnos ilyen, valószínűleg az egész világon."

Rézmüves Benjamin Dániel 2022 februárjától kezdve a menekültügy területén tevékenykedik. Az első éveket civilként töltötte el, majd másfél éven át mentorként segítette a gyerekeket. Ezt követően a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményeinél (BMSZKI) gyerekgondozóként folytatta pályafutását, de végül úgy döntött, hogy felmond. A roma származású egykori közalkalmazott szavai szerint a BMSZKI Gyáli úti telepén számos hiányosságra figyelt fel, ezért augusztus végén a főpolgármesterhez fordult, hogy hivatalos úton jelezze a problémákat, ám válaszra nem méltatták.

Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója reagálva a felmerült kérdésekre elmondta, hogy a háború kitörése után már a második napon megkezdték a menekültek fogadását a Gyáli úti létesítményben. Az elmúlt két és fél év során összesen 675 ember fordult meg itt. Jelenleg 87-en tartózkodnak a szállón, de sokan más helyszíneken is, például hajléktalanszállókon és családok átmeneti otthonaiban élnek. "Ez a helyszín biztosítja a szükséges elhelyezést a menekültek számára" - tette hozzá.

Kiss Ambrus hangsúlyozta, hogy a háború kitörése óta folyamatosan dolgoznak a menekültek infrastrukturális ellátásán, miközben a civil szervezetek a gyermekek integrálására összpontosítanak. E feladatok finanszírozása nem a főváros költségvetéséből történt, hanem jellemzően nemzetközi szervezetek által nyújtott támogatásból valósult meg.

A jelenlegi helyzet olyan, mint amit korábban egy hajléktalanszállón tapasztaltunk. Ezt a körülményt továbbra is fenntartjuk, még annak ellenére is, hogy a kormány augusztus 20. óta nem biztosít pénzügyi támogatást a menekültek ellátásához – nyilatkozta Kiss Ambrus. Szerinte ez a helyszín egy tömegszállás, amelyet kifejezetten erre a célra alakítottak ki, és hozzátette: "a menekültellátás sajnos ilyen, és valószínűleg világszerte hasonló a helyzet."

Related posts