Csendes úton, de annál sikeresebben emelkedett fel a cég, amely mostanra hazánk egyik legsikeresebb vállalkozásává vált. Az amerikaiak 185 milliárd dollárt is hajlandóak lennének kínálni érte.

Magyarország 30. legnagyobb profitú cége volt 2023-ban a Semilab Zrt., amelyre most csaknem 200 milliárd forintos ajánlatot tett az amerikai Onto Innovations. A vállalat ennek ellenére az elmúlt 35 évben alig szerepelt a sajtóban, pedig olyan cégeknek szállítanak, mint a Microsoft, a Samsung, a Sony vagy az IBM.
Valószínűleg az emberek többségének nem sokat mond annak a Semilab Zrt.-nek a neve, amelyre - pontosabban 4 termékcsaládjára - 185 milliárd forintos ajánlatott tett az amerikai Onto Innovation. Pedig a Semilab nemhogy itthon, világszinten is meghatározó szereplője egy nagyon fontos szegmensnek: félvezetőipari mérőberendezéseiket olyan vállalatok használják gyártási folyamataikban, mint a Microsoft, a Samsung, a Sony vagy az IBM.
A vállalatot 1989-ben alapították, amikor a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Műszaki Fizikai Kutatóintézetéből kiváló kutatók léptek ki. Azóta a Semilab a magyar gazdaság egyik kiemelkedő szereplőjévé vált, ennek ellenére az utóbbi 35 évben a médiában alig találkozhattunk a nevével. Leginkább a legnagyobb magyar cégeket bemutató listákon bukkant fel, mint például a HVG500 tavalyi kiadásában, ahol árbevétel szerint a 356. helyen, míg nyereség alapján a 30. helyet foglalta el.
A Semilab árbevételének zöme külföldi forrásokból származik; tavalyi, 52,9 milliárd forintos értékesítése 99,5%-át az export tette ki. A vállalat vezetősége már a kezdetektől fogva főként fizikusokból áll. A többségi tulajdonos és vezérigazgató, Pavelka Tibor, 1990-ben szerzett doktori fokozatot az ELTE-n, és 2013-ban elnyerte a Gábor Dénes-díjat is. A cég tulajdonosi struktúrájában eddig nem igazán engedtek teret külső befektetőknek; az ezredforduló környékén a Videoton rövid ideig jelen volt a cég mögött, azonban idővel a Semilab nem kívánt sem tanácsokat, sem tőkét igénybe venni. Lakatos Péter, a Videoton Holding egyik tulajdonosa, a Forbesnak 2013-ban elmondta, hogy "ilyen cégekből sokkal több kéne az országban."
A Semilab, a cég hivatalos információi szerint, globálisan körülbelül 1600 munkavállalóval büszkélkedhet, melyből több mint 230 fizikus, 570 mérnök és 80 szoftverfejlesztő alkotja a csapatát. A cég központja továbbra is Budapestre van bejegyezve, ahol a munkavállalók háromnegyede, összesen 1200 fő, a magyar leányvállalatnál dolgozik. Jelenleg 48 különböző termékcsaládot gyártanak, és az Onto Innovation most négyet vásárolt meg közülük. Az amerikai cég állítása szerint a megvásárolt üzletrész az utóbbi években átlagosan 20%-os növekedést mutatott, és idén akár 130 millió dollár, vagyis körülbelül 44,8 milliárd forint bevételt is generálhat. Ha a 20%-os növekedést alapul vesszük, 2024-re a Semilab bevétele ebből a négy termékcsaládból körülbelül 37 milliárd forintot tehet ki, ami az összes bevételük körülbelül kétharmadát jelenti. Ezért, ha az ügylet véglegessé válik, a cég a legértékesebb termékeitől válhat meg. A megállapodás keretein belül az Onto 475 millió dollárt, valamint 70 millió dollár értékű saját részvényeit ajánlja fel a Semilabnak, így a magyar vállalat a jövőben is részesülhet az értékesített termékekből származó bevételekből.
A Semilab árbevétele az elmúlt évek folyamatos növekedése után 2024-re visszaesett: az előző évi 60,9 milliárd forintról 52,9 milliárdra csökkent. Ez a szám azonban még mindig figyelemre méltó emelkedést mutat a 2020-as 23,3 milliárdhoz képest. A cég nyeresége is csökkent, 12,0 milliárdra, ami még mindig jelentős, de az elmúlt öt év során a vállalat mindig ennél magasabb profittal zárta az évet. Ez a tendencia esetleg hozzájárulhatott ahhoz, hogy a tulajdonosok az eladás mellett döntsenek. A többségi tulajdonos, Pavelka Tibor, a részvények 83%-át birtokolja, ami azt jelenti, hogy a most értékesített üzletrész alapján körülbelül 150 milliárd forintos vagyonnal rendelkezik. Ez a vagyon a legfrissebb gazdaglistán bőven a top 20-ba repítené, mégis, a nevét nem találni egyik ilyen rangsorban sem.
Az amerikai felvásárlásnak a kormány még keresztbe tehet, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) múlt heti rendeletmódosítása ugyanis kiterjesztette az állam elővásárlási jogát a külföldi tőkebefektetések esetében. Ez azt jelenti, hogy az NGM megtekintheti a felvásárlásra vonatkozó szerződést, és ha akarja, beléphet a vevő helyére. Kerestük a minisztériumot, hogy megtudjuk, terveznek-e élni elővásárlási jogukkal, cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.
Kérdéseket küldtünk a Semilab Zrt.-nek is, többek között arról, hogy miért pont most döntöttek az érintett üzletrész értékesítése mellett, illetve arról is, hogy hogyan érinti a magyarországi tevékenységüket az ügylet. Megkérdeztük azt is, hogy korábban volt-e szakmai vagy üzleti kapcsolatuk az ajánlatot tevő Onto Innovationsszel. Amint választ kapunk, cikkünket frissítjük.