Cseke Attila: Ne maradjanak félbehagyott építkezések! A városok szívét alkotó épületek nem csupán falak és tetők, hanem az élet színterei, ahol történetek születnek és közösségek formálódnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hagyjuk félbe a megkezdett projekt

Cseke Attila, a fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős tárcavezető bejelentése szerint idén több jelentős projekt, mint például a sepsiszentgyörgyi jégpálya, a kézdivásárhelyi uszoda és a nagyszalontai élményfürdő, finanszírozásban részesül. A fejlesztési szaktárca az Országos Beruházási Társaság (CNI) keretein belül határozta meg a 2025-ös prioritásokat az építkezésekre vonatkozóan, amelyről a kormány határozatot terjesztett közvitára – tájékoztatott a miniszter.
Közzétette a fejlesztési minisztérium az Országos Beruházási Társaságon (CNI) keresztül finanszírozott beruházások prioritási listáját. A cél az, hogy az elkezdett munkálatokat befejezzék, és ne maradjanak félig felépített épületek, idézi Cseke Attila fejlesztési minisztert az RMDSZ közleménye. Eszerint az összköltségvetés egynegyedét költik a kiemelten fontos beruházásokra, és 29 ilyen beruházás van: köztük a sepsiszentgyörgyi jégpálya, a kézdivásárhelyi uszoda, a nagyszalontai élményfürdő, a zeneakadémia Kolozsváron épülő új kampusza, a temesvári egyetem bentlakása és a temesvári orvosi és gyógyszerészeti egyetem épülete, továbbá a konstancán épülő Hagi-stadion.
"Az ország az elmúlt években egy hatalmas építkezési központtá vált, itt az ideje, hogy befejezzük ezeket a projekteket és átadjuk a helyi közösségeknek" - nyilatkozta Cseke Attila a közleményben. A miniszter hangsúlyozta, hogy a költségkeret felét olyan beruházásokra szánják, amelyek kivitelezése már legalább 80%-ban megtörtént. Ezt követik azok a projektek, amelyek legalább 40%-os készültséggel bírnak, végül pedig az újabb fejlesztések következnek.
A szaktárca költségkeretének elosztása során 20%-ot különít el az oktatásügyi infrastruktúra fejlesztésére, míg 15%-ot a víz- és szennyvízhálózat, valamint az úthálózat korszerűsítésére fordít. Továbbá, 10%-ot az egészségügyi infrastruktúra, például a csíkszeredai kórház épületének fejlesztésére szán.
A szaktárca a sportinfrastruktúra-beruházásokra további 10%-ot fordít, míg 5%-ot a kulturális projektekre, köztük a szászrégeni megújuló mozi fejlesztésére. A fennmaradó költségkeretet pedig adminisztratív épületek felújítására használhatja fel a tárca. A miniszter hangsúlyozta, hogy 2024 végére minden, az Országos Beruházási Társaságon keresztül kezelt beruházás elmaradt számlájára sikerült finanszírozást biztosítani.