Különleges regény bontogatta szárnyait, amely a magyar kriminalisztika első sorozatgyilkosának elgondolkodtató és hátborzongató történetét tárja elénk.

2023 végén debütált a Kalligram Kiadónál Nagy Gabriella, a Litera portál főszerkesztőjének legújabb regénye, az Elviszlek Amerikába. A könyv megalkotása során a szerző több mint egy évtizeden át, kisebb-nagyobb megszakításokkal dolgozott, hogy a történet gazdag és hiteles legyen. Mivel a cselekmény valós eseményeken alapul, a művet alapos kutatómunka előzte meg, amely során Nagy Gabriella mélyen belemerült a téma részleteibe.
A regény Kiss Béla, a cinkotai bádogos sötét és zavarba ejtő történetét meséli el, aki a magyar kriminalisztika első "igazi" sorozatgyilkosa lett. A férfi hét nőt öl meg brutális kegyetlenséggel, akiket a saját háza udvarán, légmentesen lezárt acélhordókban rejtett el, miután azokat alkoholos folyadékkal töltötte meg. Az első áldozata valószínűleg a felesége volt, aki titokzatos módon tűnt el a gavallérjával együtt. E hét nő mellett valószínűleg számos más eltűnt nő halála is a nyomában maradt, Cinkota és Budapest környékén. Kiss Béla nem csupán egy átlagos iparosember volt; művelt, szépirodalmat olvasó és a festészet iránt vonzódó férfi, aki választékos modorával hódított. Budapesti lapokban hirdette magát házasságra vágyóként, áldozatait Cinkotára csalta, ahol szerelmet ígérve csalta ki tőlük a pénzüket, majd amikor már nem látott több hasznot, brutálisan megölte őket. Felesége és annak udvarlójának eltűnését azzal magyarázta, hogy Amerikába mentek, és számos áldozatának is azt ígérte, hogy az Újvilágba viszi őket. Cinkotán Kiss Béla a római katolikus templom keresztjét, az evangélikus templom kútját készítette, és városszerte elismert szakemberként tartották számon. 1914-ben önkéntesként vonult be a háborúba, azonban 1916-ban, amikor az udvarán felfedezték a holttesteket, már arról terjedtek hírek, hogy ő elesett a harcokban. Egyesek azonban úgy vélték, hogy csak megsebesült, és a háború után egy elhunyt bajtársa nevét átvéve tért vissza, hogy folytassa gyilkos tevékenységét. Az ügyről a korabeli sajtó prominens képviselői, köztük Karinthy Frigyes is beszámoltak, így a történet még inkább felkeltette a közvélemény figyelmét.
Nagy Gabriella regénye három jól elkülöníthető részre oszlik. Az első rész Cinkotán játszódik, éppen abban a feszültséggel teli időszakban, amikor az áldozatokra bukkannak. A szerző egy különleges és izgalmas narratív technikát alkalmaz, amely eltér a hagyományos megközelítésektől. Itt nincs egy mindentudó elbeszélő, hanem a történet Kiss Béla szomszédainak, ismerőseinek és a nyomozóknak az információin keresztül bontakozik ki. Ezek az értesülések és olykor pletykák révén ismerhetjük meg a sorozatgyilkos karakterét és módszereit. Az olvasónak ebből a sokszínű és néha egymásnak ellentmondó tudásból kell összegyúrnia saját értelmezését, ami izgalmas kihívást jelent.
A második rész színhelye egy elmegyógyintézet, ahol három karakter sorsa fonódik össze. Az egyikük Kiss Béla, a sorozatgyilkos egyik túlélő áldozata, aki a saját traumáival küzd, miközben próbálja feldolgozni a múltját. Morvay Ernő, az idegorvos, aki különös eugenikai módszerekkel próbálja megérteni és rekonstruálni a gyilkos pszichológiai profilját, szintén harcba száll a belső démonjaival. Kettejük között ott van a fiatal Bács Géza professzor is, akiben nem nehéz felfedezni Csáth Géza árnyait. A két tudós, bár a tudomány nevében tevékenykedik, valójában saját sötét titkaik és ellentmondásaik rabjaivá válnak, miközben az áldozat állapota nemhogy javulna, de drámaian romlik, ahogy a múlt kísértetei egyre inkább elszabadulnak.
A történet végkimenetele 1937-re datálódik. Mária, a fiatal nő, akinek szívét csalódás terheli, Rákosszentmihályból érkezik. Egy nap az újság hirdetései között felfedez egy vonzó házassági ajánlatot, ami felkelti figyelmét és reményeit. Ez az impulzus arra ösztönzi őt, hogy Pestre utazzon, ahol találkozik Kiss Bélával. A férfi, aki már az első részben is szerepelt, ügyesen manipulálja Máriát: ígéreteivel, amelyek házasságot és egy amerikai kalandot sejtetnek, elcsábítja a fiatal nőt. Azonban a szavak mögött sötét szándékok lapulnak, és a történet tragikus fordulatot vesz, amikor Mária áldozatul esik a férfi brutális tetteinek.
Nagy Gabriella regénye egy lenyűgöző és sokkoló élményt kínál az olvasóknak, mivel mélyreható tudásával és hiteles nyelvezetével festi meg a történet világát. Az író egy olyan szenvedélyt tár elénk, amely a pusztulás szélén egyensúlyozik, és amely nem csupán a gyilkost, hanem az áldozatokat, az orvosokat és szinte minden szereplőt magával ragad. Ez a provokatív, aktuális és nyugtalanító mű a kortárs magyar irodalom egyik kiemelkedő alkotása a 2023-as évben, bravúrosan artikulálva a komplex emberi érzelmeket és viszonyokat.
Nagy Gabriella: Elviszlek Amerikába. Kalligram, 2023. 3990 Ft