Bihari Ádám a melltartógate kapcsán megjegyzi: a kommentelés világában egyfajta kannibalizmus terjedt el, ahol a vélemények egymást emésztik.

A világban egyre inkább eluralkodik a politikai korrektség, és úgy tűnik, hogy a szavak ereje csökken, mert sokszor már semmiről sem lehet nyíltan beszélni. Bihari Ádám, a stílustanácsadó, aki 2017 óta népszerűsíti gondolatait YouTube-csatornáján, úgy véli, hogy bármiről lehet diskurálni, amennyiben nem feltételezzük a másik szándékai között a rosszat. Csatornája már 43 ezer követőt vonzott az évek során. Nemrégiben kirobbant a "melltartó-gate" botrány, amikor is egy általa kontextusból kiragadott kijelentés miatt a női szabad döntés korlátozásával és tárgyiasítással vádolták meg. A beszélgetésünk során érintettük többek között a provokáció jelentőségét, a klasszikus értékek védelmét, a nők felé tett apró, de fontos gesztusokat, valamint a szexualitás megjelenését az öltözködés világában.
Bihari Ádám a '90-es évek Budaörsén nőtt fel, és az Illyés Gyula Gimnázium falai között fedezte fel először a stíluskülönbségeket. Az iskolai évek alatt különösen megragadták a jómódú osztálytársai drága ruhái, amelyek a társadalmi státusz szimbólumai voltak. Szeretetteljes családi háttérrel rendelkezett, édesanyja pedig mindig is hangsúlyozta az ápoltság és a tisztaság fontosságát, gondosan figyelve fiának öltözködésére. Fiatal korában a józsefvárosi piacról szerezte be ruháit, vagy örökölt darabokat viselt a Németországban élő unokatestvéreitől, büszkén vállalva azokat. Már ekkor is úgy érezte, hogy a stílus nem a drága ruhákban rejlik, hanem inkább az egyéni kifejezésmódban. Ahogy telt az idő és belépett a huszonévesek világába, megváltozott a hozzáállása: a márkás ruhákat státuszszimbólumként kezdte viselni, büszkén mutogatva a címkéket és mintákat. Ma, visszatekintve erre az időszakra, mosolyogva és kritikusan vélekedik azokról, akik hasonlóan öltözködnek. A 2010-es években kezdett el komolyan foglalkozni a klasszikus öltözködés iránti vágyával, felismerve, hogy a jólöltözöttség és a vizualitás kulcsszerepet játszhat a kapcsolatok és üzletek létrejöttében. Ezen felismerés nyomán 2017-ben elindította saját YouTube-csatornáját, ahol megosztja az öltözködéssel, viselkedéssel és igényességgel kapcsolatos tanácsait, inspirálva másokat a stílusos megjelenésre.
Négy évvel ezelőtt hangot adtam a nők elleni erőszak elleni harcnak, és akkor ezt mondtam: "A nők elleni erőszak nem csupán hogy nem vonzó, hanem egyenesen elfogadhatatlan. Nincs mentség arra, hogy egy férfi bántalmazzon egy nőt. Célom egy olyan közösség létrehozása, ahol egyre több férfi áll ki e mellett, felemeljük a szavunkat, és ha a környezetünkben tanúi vagyunk ilyennek, akkor aktívan lépünk fel azért, hogy megváltoztassuk a világot."
Legutóbb azzal került a figyelem középpontjába, hogy egy podcastban kifejtette véleményét a nők öltözködéséről. Szerinte a hölgyek túl sokat mutatnak meg a testükből, és hangsúlyozta, hogy a melltartó viselése elengedhetetlen. Azt mondta, aki ezt elmulasztja, ne csodálkozzon, ha nem kívánt figyelmet kap. Az elhíresült kijelentése így hangzott: "Rengeteget mutatnak a testükből. Melltartó viselése kötelező, ha egy nő kilép az utcára és melltartó nélkül van, akkor ne lepődjön meg, ha ajánlatokat kap, mert én két mellbimbót látok jönni felém." Ezt a nyilatkozatot sokan kritizálták és számos TikTok felhasználó parodizálta el. A felháborodás hatására arra ösztönözte, hogy kikérje férfi barátai és női ismerősei véleményét. "Sok férfival beszéltem, akik hasonlóan vélekednek. Őszintén nem értem, miért váltott ki ekkora vihart ez a mondat. A nők 80 százaléka egyetértene velem abban, hogy a melltartó viselése kötelező, és azt is hangsúlyozom, hogy nem beszéltem sem erőszakról, sem áldozathibáztatásról" – mondta.
Nem tartod úgy, hogy mások ajánlatai mögött sokkal szélesebb spektrum húzódik meg, és ezzel a kijelentéssel talán megerősíted az ő egyszerűbb viselkedésformáikat?
- Nincs olyan kijelentés, amit ne lehetne félreérteni, vagy ne lehetne belemagyarázni bármit az ég egy adta világon. Erre mondom azt, hogy ez a PC világ. Ez a "nem gondolod úgy, meg nem gondolod így". Akkor visszakérdezek: te nem gondolod úgy, ha ezt a kérdést nekem felteszed, akkor nekem álmatlan éjszakáim lesznek? De persze a jó szándékot feltételezem.
- Nem szeretnéd esetleg egy kicsit részletesebben kifejteni a mondandódat?
- Ha azt hinném, hogy bármilyen változtatásra lenne szükség, az azt jelentené, hogy nem osztom azt az elképzelést, amit kifejtettem, ami a konzervatív nézőpont egyik alapköve. Én azt javasoltam, hogy ne lepődjön meg, HA ajánlat érkezik.
A kérdés az, hogy milyen formában és tartalommal érkezik az ajánlat.
Az ajánlatok világában sokszor meglepő fordulatokkal találkozunk. Gondoljunk csak arra, hogy egy egyszerű bók, mint például "de csinos vagy" vagy "nagyon jól nézel ki", milyen hatással lehet a hangulatra. Vannak, akik szándékosan nem hordanak melltartót, hogy így is felhívják magukra a figyelmet, és lehetőséget teremtsenek egy kedves ajánlatra. Ugyanakkor nem mindenki reagál egyformán; sok férfi, akárcsak én, inkább elkerüli az ilyen helyzeteket, és nem fog ajánlatot tenni egy melltartó nélküli nőnek. Mindenkinek megvannak a maga preferenciái és határai, ami igazán izgalmassá teszi az emberi interakciókat.
Azt írtad, hogy ha egy nő melltartó nélkül van, akkor számodra csupán két mellbimbó, mint egy vonzó látvány, közelít feléd. Ez az érzékelés talán azt sugallja, hogy a férfiak gyakran az állati ösztönök vezérelte lényekként jelennek meg.
A női mell valóban hordoz egyfajta szexuális üzenetet, amely sok férfi fejében megfordul, még ha ezt nyíltan nem is mondják ki. Azonban az erőszak sosem elfogadható indok, és egy férfinak felelősségteljesen kell viselkednie, függetlenül attól, hogy egy nő melltartót visel-e vagy sem. Az önkontroll alapvető elvárás, és senkinek sem szabadna a másik viselkedésére hivatkoznia, hogy igazolja a saját tetteit. Az ilyen helyzetekben a fantázia ugyanúgy szerepet játszhat, de fontos, hogy mindenki tiszteletben tartsa a másik határait, függetlenül attól, hogy mit gondol vagy érez.
Milyen visszajelzések érkeztek hozzád?
A pozitív visszajelzések számosak, ám úgy tűnik, hogy sokan nem merik nyíltan kifejezni támogatásukat. Nem szeretném bántani azokat, akik kritikát fogalmaznak meg, de beszédes, hogy ki áll mellettem és ki bírál. A minősítés fajtája is fontos, hiszen például mit mondhatnék arra, amikor egy háromgyermekes anya azt üzeni, hogy elgázolna az utcán? Az internetes kommentelés világa mintha kannibalizmusba torkollott volna.
- Ez a kommentszekcióknak a sajátossága, hogy mindig van egy olyan réteg, akik ilyen stílusban reagálnak. Ettől függetlenül volt olyan kritika, amit meg tudtál fogadni?
Az önreflexió rendkívül fontos az ember életében, és én is megtettem ezt a lépést. Rávilágítottam a saját megnyilvánulásaimra, valamint arra, hogyan reagált a társadalom ezekre. Be kell vallanom, fájt, hogy a szavaimat félreértelmezték és kiforgatták. Mindig is tudtam, hogy a kontextus elengedhetetlen; egy mondat kiragadása veszélyes lehet, hiszen a keretezés kulcsszerepet játszik. Aki ismer, az tudja, mivel foglalkozom, és azt is, hogy sosem buzdítottam erőszakra, sőt, minden formáját elítélem az áldozathibáztatásnak. Életem során mindig is kiálltam az igazság mellett, és az elsők között voltam, aki beszélt Orosz Bernadett ügyéről, hangsúlyozva, hogy nincs olyan helyzet, ahol egy férfi megüthet egy nőt. Érdekes észrevenni, hogy a TikTok-on robbant a téma, míg más platformokon, mint a YouTube vagy az Instagram, nem volt hasonló visszhang. Ha megnézzük a TikTok videóit, sokszor találkozunk olyan tartalmakkal, amelyek inkább a szexualitásra építenek, mintsem a tartalom mélységére. Ebből is látszik, hogy a szexualitás áthatja a mindennapjainkat. Éppen ezért, a nők védelmében én is azt vallom, hogy néha a kevesebb több. Bátorítom az embereket, hogy nézzék meg az egész videót, mert abban kifejezetten elmondom ezt a gondolatot.
Bihari Ádám meggyőződése, hogy a kommunikációja provokatív jellegű, ám ezt nem szándékos provokálásként, hanem őszinte kifejezésként éli meg. Amikor arról kérdezik, hogy mikor válik egy provokáció öncélúvá, és mikor tölti be a hasznos figyelemfelkeltés szerepét, így fogalmaz: "Amikor valamit nézek, az a legfontosabb számomra, hogy az adott dolog milyen hatással van rám: okoz-e fájdalmat vagy örömöt, nevetek-e rajta, de a lényeg, hogy érezzek valamit."
Bihari Ádám egy Firenzében rögzített vlogjában elmondta, hogy az ott megrendezett Pitti Uomo-ra (a világ legjelentősebb klasszikus férfiruha szakvására - a szerk.) is beférkőzött az "LMBTQ-propaganda", ami öncélú, semmi más célja nincs a polgárpukkasztáson és a provokáción kívül. A rendezvény helyszínén, a Fortezza da Basso falain belül szerinte nincs helye annak, hogy szoknyában és magassarkúban tipegjenek be férfiak. Az ilyesfajta öltözködésnek máshol van a helye. Szerinte helytelen és provokatív, ha a meleg emberek az öltözködésükben kinyilvánítják a szexuális identitásukat. - Mondok nagy példaképeket: Tom Ford vagy Giorgio Armani, aki azt mondta: attól még, hogy egy férfi meleg, öltözzön úgy, mint egy férfi. New York az egyik kedvenc városom, az a kultúrának és a divatnak a gyűjtőtégelye. Ha valaki New York-ban tüllszoknyában, pókjárásban átmegy az utcán, meg se ugrik senkinek a pulzusa. Itthon más a mérce, más az utca lelke. De azt is hiszem, hogy az öltözködésnek nem lehet célja a provokáció.
A beszélgetés során a kis gesztusok jelentősége is szóba került, például amikor egy férfi kinyitja az ajtót egy nő előtt, vagy kihúzza neki a széket. Bihari Ádám véleménye szerint, ha ezek a finom, figyelmes megnyilvánulások eltűnnek, az a romantikus kapcsolatok rovására mehet. Ráadásul úgy véli, hogy ez a viselkedés egyfajta polgári értékrendet is tükröz, ahol a férfi a tenyerén hordozza a nőt. Ádám úgy látja, hogy vannak olyan feministák, akik az ilyen gesztusok üldözésével jelentős kárt okoznak, hiszen sok nő valóban értékeli, ha udvarolnak neki, és ezt a hagyományos, figyelmes magatartást sok esetben vonzónak találják.
- Tudod, miért választja a nő mindig a férfi jobb oldalát? - teszi fel a kérdést.
- Mert ha előrántanak egy kardot, akkor az adott oldalról hatékonyabban megvédhetjük a nőt - feleljük.
- Kiváló vagy, igazi szakértő, akit a kardforgatók jobbosaként ismernek!
- De ma talán már nem sokan sétálnak az utcákon karddal a kezükben.
Nem, nem igazán, de éppen ez adja a tradíciók varázsát: azok, akik életben tartják őket. Ilyen például a kézzel készített csokornyakkendő vagy a szmoking viselete. Én is ezekre a hagyományokra építem az életem, és örömmel ajánlom másoknak is, hogy tapasztalják meg ezt a különleges élményt.