Bárhol is járunk, szinte mindig szembe találkozhatunk őzekkel az utakon.


Az emberi közelség az őzek életének szerves részévé vált. Ezek az állatok könnyen alkalmazkodnak, nem ijednek meg az autók hangjától sem már. Ez pedig veszélyes helyzeteket teremt, amikor a patások vándorlásuk során átkelnek az utakon. A témában Tarjányi Antalt, a Kecskeméti Vadaskert állatgondozóját kérdeztük.

Egyre gyakoribbá válik, hogy őzek és szarvasok tűnnek fel az utakon, baleseteket okozva ezzel. Legutóbb kedden Kiskunfélegyháza közelében, az 5-ös főúton történt incidens, amikor több őz váratlanul az autók elé ugrott. Tarjányi Antal, a Kecskeméti Vadaskert állatgondozója elmondta, hogy ez a jelenség egy hosszú évek óta tartó folyamat része, és az állatok csupán a környezeti változásokhoz való alkalmazkodás jegyében cselekszenek.

A táplálkozás miatti vándorlásukat keresztezhetik az utak, leginkább emiatt kelnek át az autóúton. A melegebb időjárásban pedig megindul a növényzet növekedése is, ezért nagyobb területet járnak be az őzek.

Aki nyitott szemmel autózik, és nem csak a vezetésre figyel, hanem a környezetére is, az biztosan észrevette már, hogy a mezőgazdasági területek, az utak mentén elhelyezkedő facsoportok és a fasorok mellett állatok bukkannak fel. Ezek az állatok, mint például az őzek, nem csupán távolról figyelik az autókat, hanem előszeretettel közelítenek az úttesthez, ahol a mindennapi zaj és forgalom már nem zavarja őket. Az árokban, a náddal és aljnövényzettel borított részeken táplálkoznak, és napjaik nagy részét itt töltik el. Ismerek valakit, aki a külterületen él, és mesélte, hogy esténként az őzek gyakran a tanya ablaka alá sétálnak, ahol leheverednek. Számukra az ember közelsége már természetessé vált.

Ebben az időszakban az őzek gyakran csoportosulnak, ezért ha egyet észlelünk az út mentén, érdemes felkészülnünk arra, hogy nem lesz magányos. A gidák rendszerint az anyjuk, a suta közelében tartózkodnak, így egy ilyen kis csapatban legalább 2-3 egyedet találhatunk.

Related posts