Fedezd fel az online kihívások és a TikTok varázsát az NMHH Podcast legfrissebb epizódjaiban! A Média - DigitalHungary platformján, ahol a digitális és valóságos világok határai elmosódnak, a virtuális élet izgalmaival találkozhatsz. Ne hagyd ki ezt a kül


A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új podcast-sorozata az online gyermekvédelem legfontosabb kérdéseit tárgyalja, kéthetente friss epizódokkal jelentkezve. Az ötödik adás az online kihívások világába nyújt betekintést, míg a hatodik epizód a gamer életstílus különleges vonásait vizsgálja. A hetedik rész pedig a TikTok népszerűségének rejtelmeit fedezi fel.

Az online kihívások olyan gyorsan terjednek a közösségi média platformokon, mint a futótűz. Egy friss kutatás szerint a fiatalok 57 százaléka már 10-11 éves korában találkozik potenciálisan veszélyes kihívásokkal, holott ebben a korban még nem is lenne szabadna használniuk a közösségi média felületeket. Dr. Varga Árpád kriminológus, az NMHH Médiaműveltségi Programok Osztályának vezetője az NMHH Podcast gyermekvédelmi sorozatának ötödik epizódjában hívja fel erre a figyelmet. Beszélgetőpartnere, Majsai László pszichopedagógus és terapeuta pedig hangsúlyozza, mennyire fontos feltárni a motivációkat, amelyek a gyerekeket arra ösztönzik, hogy részt vegyenek ezekben az online kihívásokban.

Az online térben keletkező problémák közül kiemelkedően sok köthető a videójátékokhoz, ám ezek gyökere a szülő-gyerek kapcsolati problémákig nyúlik vissza - állítja a gamer léttel foglalkozó 6. adásban dr. Fromann Richárd szociológus, a Játékoslét Kutatóközpont alapító ügyvezetője. Lajtos Ádám pedagógus, médiaértés-szakértő, a debreceni Bűvösvölgy csoportvezetője pedig egyebek mellett arra mutatott rá, hogy a legkártékonyabb online játékok azok, amelyeknek nincs történetük és csak a reflexekre építenek, a csoportos játékok ugyanis számos készséget fejlesztenek.

A podcastsorozat 7. epizódja a TikTok népszerűségével összefüggő problémákat vizsgálja, és hangsúlyozza, hogy a közösségi médiaplatformokkal kapcsolatos negatív jelenségek nem csupán a TikTok eredményei. Az érzelemszabályozási zavarok előfordulása már a TikTok megjelenése előtt is jelentősen megnőtt a fiatal felnőttek körében. Dr. Purebl György, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének vezetője az epizódban egy brit kutatásra hivatkozva elmondja, hogy az egyetemisták körében az elmúlt évtizedben ötszörösére nőtt a mentális zavarok előfordulása.

A szakirodalom "sötét mintázatoknak" nevezi azokat a trükkös megoldásokat, amelyek révén a közösségi médiaplatformok arra ösztönzik a felhasználókat, hogy minél több időt töltsenek el az oldalaikon. Dr. Papp János Tamás, az NMHH kutatási szakértője az adás során kiemelte, hogy a véget nem érő hírfolyam is egy ilyen sötét megoldás, amely folyamatosan fenntartja a figyelmünket. Emellett arra is figyelmeztetett, hogy bár a közösségi média használata első pillantásra ingyenesnek tűnik, a valóságban az adatainkkal fizetünk a szolgáltatásokért.

Related posts