Az Európai Bizottság célja, hogy 2040-re a szén-dioxid és egyéb üvegházhatású gázok kibocsátását 90%-kal mérsékelje, ezzel hozzájárulva a fenntartható jövő építéséhez és a klímaváltozás hatásainak enyhítéséhez.

Az Európai Unió legújabb klímacélja alapján 2040-ig a nettó üvegházhatású gázok kibocsátását 90%-kal kell csökkenteni az 1990-es szinthez viszonyítva, hogy 2050-re elérhessük a klímasemlegességet. Ezt a tervet szerdán ismertette az Európai Bizottság, amely hangsúlyozta, hogy az intézkedések figyelembe veszik a jelenlegi gazdasági és geopolitikai nehézségeket, és céljuk a befektetők számára a stabilitás megteremtése az energiarendszer átalakításának folyamatában – számolt be róla az MTI.
Teresa Ribera hangsúlyozta, hogy az uniós országok már jelenleg is jó irányba haladnak a 2030-ra kitűzött 55%-os kibocsátáscsökkentési cél elérése felé. A 2040-es terv ennek a törekvésnek a folytatása, amely nem csupán környezetvédelmi szempontból jelentős, hanem gazdasági és társadalmi előnyöket is hordoz. E célok elérése ösztönözheti az innovációt, új munkahelyeket teremthet, és hozzájárulhat az EU energiafüggetlenségének növeléséhez is.
A javaslat fontos eleme a "méltányos átállás", vagyis az, hogy a zöld átmenet senkit ne hagyjon hátra - különös tekintettel az ipari ágazatokra, a munkaerőpiacra és a szociálisan érzékeny térségekre. A bizottság olyan környezetet kíván teremteni, amelyben az európai ipar versenyképes maradhat, miközben megfelel a klímavédelmi követelményeknek.
Az EU ezzel a bejelentéssel nemcsak belső célokat tűz ki, hanem globális üzenetet is küld: komolyan veszi a párizsi klímaegyezményben vállalt kötelezettségeit, és továbbra is vezető szerepet vállal a nemzetközi klímavédelemben.
A bejelentés egy új, 2030 utáni szabályozási keret megalkotásának kezdetét jelzi, amely figyelembe veszi az uniós tagállamok egyedi jellemzőit. A bizottság álláspontja szerint a következő években a hatékonyság, az egyszerűség, a technológiai semlegesség és a társadalmi igazságosság válnak a meghatározó irányelvekké az európai klímapolitika területén.