Az Apple igyekszik csökkenteni a Kínától való függőségét, de a gyártás Indiában való felpörgetése nem olyan egyszerű feladat, mint ahogy azt előzetesen tervezte.


A vállalat elképzelése szerint szinte minden amerikai piacra szánt iPhone 18 Indiában készülne.

Nem kevesebbet állít a Financial Times névtelen forrásokra hivatkozva, mint hogy ha minden az Apple tervei szerint haladna, akkor 2026 végére szinte minden, az Egyesült Államokban eladott iPhone 18 Indiából érkezne. Nem titok, hogy az Apple évek óta próbálja India felé terelni a gyártási kapacitásait, részben a Kínával kapcsolatos politikai és gazdasági feszültségek, részben pedig az ellátási lánc rugalmasságának növelése miatt. Csakhogy az álmok és a valóság között ott tátong az indiai munkaügyi szabályozás, a beszállítói lánc döccenései és a kínai kormány, amely nem nézi jó szemmel, ha valaki megpróbál kisétálni az ajtaján.

Tény, hogy India már most is évi 40 millió iPhone-t gyárt, de ez még mindig csak egy szelet a globális tortából, nagyjából az ötöde. Az Apple tavaly sem tudta teljesíteni a saját célkitűzését, miszerint az iPhone-ok negyede már Indiában készülne 2024 végéig - most nagyjából 15 százaléknál jár.

A növekedés üteme lassú és tele van kihívásokkal: a háromműszakos munkarend bevezetésének kísérlete, amelyről az Appleinsider is beszámolt, a cupertinóiak sikeres lobbizása ellenére sem valósult meg az indiai kormány részéről, miután a munkavállalók jelentős ellenállásba ütköztek. Emellett a minőségbiztosítás terén felmerülő problémák és a kínai export korlátozásai, amelyek néha indoklás nélkül állják útját az indiai gyártóüzemek modernizálásának, mind olyan tényezők, amelyek nem tűnnek el csupán attól, hogy valaki ambiciózus célokat fogalmaz meg egy PowerPoint-prezentációban.

Ráadásul ha minden Indiában gyártott iPhone az amerikai piacra menne, akkor is évi 18 millió darabos bővülésre lenne szükség - ez kétszer akkora ugrás, mint amit eddig valaha sikerült elérnie a vállalatnak egy év alatt. És ebben még nincs is benne az a körülbelül 7 millió készülék, amit az Apple csak azért gyárt és értékesít Indiában, hogy egyáltalán gyárthasson ott.

Közben Kína nem csupán figyeli a helyzetet, hanem aktívan lépéseket is tesz az "elszivárgás" megakadályozására: a gyártósori gépeket szigorúan ellenőrzi, és nem engedi ki az országból. Emellett a gyártópartnerei számára komoly nyomást gyakorol, hogy ott maradjanak és ne keressenek alternatív lehetőségeket. Indiában viszont a munkavállalói vízumok kiadása sok esetben komoly akadályokba ütközik, ami tovább nehezíti a helyzetet.

Az Apple szándéka tehát komoly, és logikus is, ha diverzifikálni akar. Csakhogy a valóság ennél bonyolultabb, az ellátási lánc érzékeny hangszer, India pedig még nem bizonyította, hogy elbír egy világmárkát önmagában.

Related posts