ATM-es készpénzfelvétel: Fedezd fel a kulisszák mögötti titkokat!

Egyik olvasónk tapasztalata szerint nem minden készpénzfelvétel mentes a meglepetésektől: az automatából két részletben összesen 50 db ezer forintost kapott, amikor 50 ezer forintot kívánt felvenni. Ezzel azonban nem csupán a készpénzhez jutás élményét rontotta el, hanem elvesztette a havi 150 ezer forintos ingyenes készpénzfelvételi lehetőségeit is, amely két alkalomra vonatkozik. Levelére reagálva egy kicsit mélyebbre ásva, megvizsgáltuk, milyen szabályok irányítják az ATM-ek pénzkiadásának folyamatát, beleértve a bankjegyek számát és címleteit is. Emellett a nagyobb bankokat is megkerestük, hogy megtudjuk, milyen intézkedéseket tesznek annak érdekében, hogy az automaták mindig elegendő készpénzt kínáljanak. Az eredmények igazán figyelemre méltóak lettek.
Egy olvasónk érdekes tapasztalatot osztott meg velünk: amikor 50 ezer forintot szeretett volna felvenni egy ATM-ből, meglepődve tapasztalta, hogy a gép csak maximum 25 ezer forintot engedett ki egy tranzakció keretében. Így hát kénytelen volt több alkalommal ismételni a folyamatot, ami miatt elérte a havi ingyenes készpénzfelvételi limitjét. Pedig elvileg még 100 ezer forintot is felvehetett volna, ha az automata egyszerre tudta volna biztosítani a kívánt összeget.
Kérdésünkre válaszolt a K&H Bank, az OTP Bank és az UniCredit Bank, és kiderült, hogy az ATM-ek által maximálisan kiadható bankjegyek száma nem egységes a különböző pénzintézetek között.
Az OTP által üzemeltetett ATM-ek esetében egy tranzakció során maximum 40 bankjegy jöhet ki, tehát ha csak ezresek találhatóak a gépben, akkor a kivehető összeg 40 ezer forint lehet. Éppen ezért meglepő, hogy olvasónknak az OTP ATM-je csupán 25 ezer forintot adott ki.
A K&H hangsúlyozta, hogy a bankjegykiadás mennyisége a géptípus fizikai korlátaitól függ, ami általában 50 és 200 bankjegy között mozog. A maximálisan felvehető összeg szempontjából figyelembe kell venni a kiadható bankjegyek maximális számát, valamint a biztonsági előírásokat is. Például a K&H és az UniCredit által üzemeltetett ATM-ek esetében legfeljebb 50 bankjegy vehető ki egy tranzakció során, így 20 ezer forintos bankjegyekből maximum 1 millió forintot lehet felvenni.
Érdeklődtünk arról, hogy a bankjegy feltöltése során új vagy használt bankjegyeket használnak-e, és hogy ez esetleg befolyásolhatja-e a kiadható mennyiséget.
A K&H esetében bankjegylogisztikai szempontból fontos kérdés, hogy az ATM-ekbe új vagy használt bankjegyek kerülnek-e. Az OTP felhívta a figyelmet arra, hogy az automatákba beöltött bankjegyek minősége szigorú Magyar Nemzeti Bank (MNB) előírásainak kell, hogy megfeleljen. Ennek megfelelően csak olyan bankjegyeket használnak, amelyeket az MNB által hitelesített bankjegyfeldolgozó gép forgalomképesnek minősített. Az UniCredit véleménye szerint a kiadható bankjegyek mennyisége független attól, hogy újak vagy használtak. Számukra az a legfontosabb, hogy mindig az MNB rendeleteinek megfelelő, forgalomképes bankjegyekkel töltsék fel az automatáikat.
Izgalmas kérdés a címletlogisztika, vagyis hogy mikor, hol, hányszor és milyen bankjegyekkel töltik fel a gépeket úgy, hogy az ügyfelek ne csalódjanak.