Aszkospórák és almamolyok: ne halogasd a permetezést!

A hűvös, esős időjárás kedvez a kórokozók és kártevők elszaporodásának: a varasodás, a lisztharmat, az almamoly és a vértetű mind-mind készen állnak a támadásra. Ezért most elengedhetetlen a precíz és célzott növényvédelem, hogy megóvjuk növényeinket a káros hatásoktól.
Az elkövetkező napokban csapadékos időjárásra készülhetünk, ami kedvezően hat az aszkospórák terjedésére. Az éjszakai hőmérséklet akár +1 és +2 °C-ra is lecsökkenhet, ráadásul a múlt hét során ismét fagyos időjárás tapasztalható (2025.05.10.). A meggyfákon már észlelhetők a károk: a fejlődő, meggymag méretű gyümölcskezdemények barnulásnak indultak. Érdemes tehát átvizsgálni a kerteket!
Az előző évi lehullott levelekből még folyamatosan szóródnak az aszkospórák
Az alma jelenleg terméskötődés, 8-15 mm gyümölcskezdemény állapotában van. Az alma varasodás fertőzési nyomás közepesnek mondható, mivel a klimatikus tényezők az elmúlt héten kevésbé kedveztek a betegség terjedésének. Az előző évi lehullott levelekből még folyamatosan szóródnak az aszkospórák. Emellett a zöld felületeken korábban már kialakult tünetekből is számíthatunk az ivartalan úton létrejött konídiumok továbbterjedésére.
Ez az időszak különösen kritikus a védekezési technológiánk szempontjából, mivel a gyümölcskezdemények rendkívül érzékenyek a fertőzésekre, és a spórák számos helyen jelentős mennyiségben jelen vannak. Az elmúlt héten, pontosan 2025. május 5-én és 6-án, minden általunk ellenőrzött területen tapasztaltuk a varasodás fertőzéseit, mivel az esőzések ideális körülményeket teremtettek a spórák csírázásához és a bőrszövetbe való behatolásukhoz.
A hét többi napján, Csengert kivéve, jellemzően száraz és meleg időjárás uralkodott, ami nem kedvezett a kórokozók elterjedésének. Azonban a hét elején (2025. május 11. és 13. között) csapadékra lehet számítani, ami valószínűleg elősegíti a betegség további terjedését. A védekezés érdekében ajánlott a felszívódó és kontakt készítmények kombinációjának alkalmazása, mint például ditianon, kálium-foszfonát, mefentriflukonazol, pirimetanil, kaptán és réz-hidroxid.
Az alma jelenlegi állapota a terméskötődés fázisában van, ahol a gyümölcskezdemények mérete 8-15 mm között mozog. - Kép forrása: Pixabay.
A lisztharmat szekunder tünetei is jelen vannak, vagyis az új levelek kanalasodása és a penészgyep megjelenése is megfigyelhető. A védekezés hangsúlya sokszor a varasodás irányába tolódik el, ezért javasolt, hogy a gombaölő szerek kiválasztásakor olyan hatóanyagokat (pl.: fluxapyroxad, penkonazol, tebukonazol) válasszunk, amelyek mindkét kórokozó ellen hatékonyak. A varasodás kezelésére leggyakrabban alkalmazott difenokonazol hatóanyag kombinációs partner nélkül nem elég a lisztharmat fertőzés kezeléséhez. A kén tartalmú készítményeket is eredményesen használhatjuk lisztharmat ellen.
Az almamoly előrejelzéséhez a szükséges biofix időpontot, amikor a csapdák már rendszeresen fogták a molyokat 2025.04.28-ra határoztak meg, ettől az időponttól érdemes számítani a hőösszegeket. A meteorológiai előrejelzések szerint az elkövetkező napokban a levegő hőmérséklete nem fog 18-20 °C fölé emelkedni és ehhez nagyon hűvös, akár fagyos éjszakák is várhatóak. Így az almamoly fejlődéséhez szükséges hőmérséklet összegek lassan adódnak össze, a párzáshoz szükséges alkonyati hőmérséklet nagy valószínűséggel nem valósul meg. Egyes területeken a tojásrakás már elkezdődött vagy épp most kezdődik, míg a hűvösebb mikroklímájú területeken akár egy hetet is várat magára.
A meteorológiai körülmények alapján az almamoly fejlődése és szaporodása 2025. május 15-ig valószínűleg szünetelni fog. A tojásrakások csúcsának pontos időpontját azonban egyelőre nem tudjuk megállapítani; ehhez legalább 2-3 hétre előrejelzett időjárási adatokra lenne szükség. Fontos, hogy a tojásrakás kezdeténél kezdjük el a védekezési intézkedéseket. Egyedüli hátrányként merülhet fel, ha közben a gyümölcskezdemények fejlődése megkezdődik, ami csökkentheti a permetlé hatékony fedettségét. A hűvös időjárás következtében az alma fejlődése is várhatóan lelassul.
A levéltetvek első kolóniái egyelőre nem bukkantak fel, mivel a jelenlegi hűvös időjárás nem kedvez a telepek fejlődésének. Az elkövetkező hét várhatóan hűvösebb hőmérsékletei miatt valószínű, hogy a kolóniák kialakulása késlekedni fog. A védekezéshez a felszívódó készítmények alkalmazása javasolt. Amennyiben a levelek még nem mutatnak deformációt, a kontakt növényvédő szerek is hatékonyan bevethetők a levéltetvek ellen. Bioültetvények esetében különösen fontos, hogy az olajtartalmú készítményeket a levelek deformálódása előtt juttassuk ki, mivel a kontakt szerek már nem tudják elérni a levélredők védelmében jelenlévő levéltetveket. Olajos készítmények alkalmazásakor a nyári időszakban 1%-os töménységű oldat használata ajánlott, amely még nem okoz levélperzselést.
A gyökérnyaki zónában telelő vértetűk most elindultak felfelé, hogy a lombkoronában új telepeket alakítsanak ki. Ezeknek a kártevőknek a megfékezése nem egyszerű feladat, hiszen a vattaszerű telepeik védelmet nyújtanak számukra, lehetővé téve a gyors szaporodást. A friss hajtásokon megjelenő vértetűk ellen javasolt a felszívódó rovarölő szerek alkalmazása, amelyek hatékonyan segíthetnek a védekezésben. Ne hagyjuk, hogy eluralkodjanak a növényeinken!
A levéltetvek elsősorban a szilvát, őszibarackot és cseresznyét támadják meg, így elengedhetetlen a megfelelő növényvédelem. Fontos, hogy figyeljünk a növényeink egészségére! - fotó: Pixabay
A meggy jelenleg meggymag méretű gyümölcs állapotában van
Az elmúlt napok időjárása kevésbé kedvezett a meggyantraknózis betegség fertőzésének, ennek ellenére a védekezéseket javasoljuk elvégezni. Vegyük figyelembe, hogy az ültetvény hiába sokáig tünetmentes, az éréskor megjelenő tünetek fertőzése most következik be. Az eredményes kezeléseket most kell elvégezni! Az elkövetkező héten várható csapadékos idő kedvez a gomba növénybe való behatolásának, javasoljuk, hogy az esőzéseket követően védekezzünk.
Elsősorban a szilvában és az őszibarackban jelentkezik a csonthéjasok levéllyukacsosodás (sztigminás) betegsége. A védekezés különösen javasolt az őszibarackosokban, mert ott a tünetek a gyümölcsön is megjelenhetnek, nagymértékben csúfítva ezzel a termést. Meggyben az antraknózis elleni védekezés során egy menetben védekezzünk a levéllikacsosodás ellen is. Elsősorban a szilvában, őszibarackban és a cseresznyében találkozhatunk levéltetvekkel is. A szilvában a hamvas zöld levéltetű már nagy kolóniákat épített ki, ezek ellen felszívódó készítményekkel javasoljuk a védekezést.
Az őszibarackot sújtó tafrinás betegség nyomán a gyümölcsösökben a tünetek drámai módon megjelennek, és sajnos már nem lehet hatékonyan védekezni ellenük. A gyümölcsfák természetes reakciója ilyenkor, hogy megválik a fertőzött levelektől, ami néhány héten belül várhatóan meg fog történni. Újabb fertőzés kialakulása nem valószínű, azonban az elkövetkező napokban a hűvös időjárás kedvezhet a betegség további elterjedésének. Ugyanakkor a nappali hőmérséklet emelkedése várhatóan elegendő lesz ahhoz, hogy megakadályozza a kórokozó további terjedését.
Sajnálom, de nem tudom közvetlenül átkonvertálni a megadott forrást. Viszont szívesen segítek bármilyen más kérdésben vagy témában, amire szükséged van! Milyen információra vagy szövegre lenne szükséged?
Indexkép: pixabay.com