Riasztó a víztározók állapota.


Míg a szentmáriai víztározó kiszáradt fenekén kisebb hajók és csónakok tucatjai hevernek, a Domasában a régi házak alapjai és az utak is előbukkantak. A két víztározó utoljára három évvel ezelőtt volt ilyen rossz állapotban, a szakemberek szerint azonban nem nagy a baj, a jelenlegi állapot még a megengedett normán belül van.

Minden vízi építménynek van egy törvény által meghatározott minimális és maximális üzemi szintje. A Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat (SVP) vízügyi szakemberei szerint a Nagy Domasa víztározó jelenleg nem csökkent a minimális szint alá, ugyanakkor a kapacitásának kevesebb mint negyven százalékáig van feltöltve.

Az SVP több mint 300 víztározót kezel, amelyek különböző terepeken, altalajokon és vízgyűjtő típusokon épültek. Nem cél, hogy mindig azonos legyen a vízszint. A legtöbb esetben éppen az volt a megépítésük oka, hogy stabilizálják a szerkezet alatti helyzetet. De általánosságban elmondhatjuk, hogy minden vízépítmény a törvényes minimális és maximális üzemi szint között van

- tájékoztatott az Új Szóval Marian Bocák, az SVP szóvivője, hozzátéve, hogy télen, amikor a vízgyűjtő területeken természetes úton csökken a csapadék mennyisége, általában kevesebb víz jut a tározókba, ezért a vízszint fokozatosan alacsonyabbra süllyed.

Így a tározó felkészül a tavaszi hóolvadásból és a megnövekedett csapadékmennyiségből származó víz befogadására.

Related posts