A talajok világnapja ünneplése nem csupán egy esemény, hanem lehetőség arra, hogy felfedezzük és megértsük a földünk legfontosabb erőforrásainak egyikét. A talajok nemcsak a növények számára nyújtanak táplálékot és menedéket, hanem alapvető szerepet játsz

Az erózió nemcsak a termőtalajok mennyiségét csökkenti
Az erózió nemcsak a termőtalajok mennyiségét csökkenti. Hosszú távon a talajminőséget is rontja, veszélyeztetve a fenntartható mezőgazdaságot és az élővilágot. A problémára való összefogott válaszadás elengedhetetlen, hogy a következő generációk számára biztosíthassuk a termőföldek megőrzését és a helyi és globális élelmezés-ellátás stabilitását.
Az EIT Food immár harmadik alkalommal indítja el a Regeneratív Mezőgazdaság Forradalma programot, amely hat különböző országban, köztük Lengyelországban, Szlovákiában, Csehországban, Bulgáriában és Szerbiában valósul meg. Magyarországon a program megvalósítását a Magyarországi Agroökológia Hálózat Egyesület (MAHE) és az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) közösen irányítja.
Magyarországon, 2022 őszétől kezdődően három jelentős képzést szerveztek, amelyeken több mint 150 gazdálkodó vett részt. Ezen lelkes résztvevők célja az volt, hogy bővítsék tudásukat a regeneratív mezőgazdaság világában. A kétnapos program során a résztvevők nemcsak elméleti ismereteket sajátíthattak el, hanem gyakorlati tapasztalatokat is gyűjthettek, köszönhetően a gazdaságok látogatásának, a szakmai előadásoknak és a tartalmas beszélgetéseknek. A rendezvények során számos elismert szakember osztotta meg tudását, többek között:
A szervezők kiemelt fontosságúként kezelik, hogy a képzés során különféle tudás- és tapasztalati háttérrel rendelkező résztvevők találkozzanak, lehetőséget teremtve ezzel az egymástól való tanulásra. Az előadók jelentős része is aktívan részt vett az információk átadásában. Az ismeretek cseréjét a szervezők további innovatív részvételi módszerekkel támogatták, így gazdagítva a tanulási élményt.
A program keretein belül évente 6 gazdálkodó lett kiválasztva előre meghatározott szempontok alapján, akik a teljes év során szaktanácsadásban részesülnek, valamint a területüket érintő talajminták elemzésében is támogatást kapnak. Ennek eredményeként az első évben 6, a második évben 12, míg a harmadik évben 18 gazdálkodó élvezhette a személyre szabott szaktanácsadást és a talajra vonatkozó szakmai útmutatást. Ezen kívül lehetőségük nyílt arra is, hogy megosszák tapasztalataikat az évente megrendezett találkozók során.
Mind a MAHE, mind az ÖMKi számos rendezvényt szervezett az elmúlt években, legyenek azok nemzetközi események (Agroecology Europe Fórum vagy Európai Ökogazdálkodási Kongresszus), vagy hazai nagyobb és kisebb rendezvények, illetve rendszeresen képviselteti tagjait különféle eseményeken itthon és külföldön.
Érdemes kiemelni, hogy az elmúlt évben milyen figyelemre méltó „szupersztárok” látogattak el Magyarországra a témával kapcsolatosan. Csak néhány példát említve: Joel Salatin, Allan Savory, Jean-Martin Fortier, Dale Strickler, Pablo Tittonell, és még sok más neves szakember. Összességében elmondható, hogy a téma iránti érdeklődés és aktivitás egyre inkább fokozódik.
Emellett érdemes kiemelni az egy hónap múlva esedékes eseményt: a Talajmegújító Gazdák Egyesületének éves konferenciáját. Ez a rendezvény ezúttal is három gazdag és inspiráló napot kínál a résztvevőknek, tele izgalmas programokkal és értékes tapasztalatcserével.
A változás szele már érezhetően a levegőben van. A Magyarországi Agroökológia Hálózat célja, hogy összekapcsolja azokat a közreműködőket, akik elkötelezettek a fenntarthatóbb élelmezési rendszerek iránt, és hangot adjanak az érintettek véleményének. A Hálózat online és személyes rendezvényein gazdálkodók, civil szervezetek képviselői, kutatók, oktatók, szaktanácsadók és más szakemberek gyűlnek össze. A legutóbbi személyes találkozóra november végén Kecskeméten került sor. Emellett a Hálózat tagjai számos ingyenesen elérhető kiadványt és felvételt tettek közzé online, így az érdeklődők már most bővíthetik tudásukat, ha ellátogatnak a megadott forrásokhoz és honlapokra.
A Talaj világnapja kiváló alkalmat nyújt arra, hogy mélyebben megismerjük ezt a felbecsülhetetlen értékű természeti erőforrást, és felfedezzük, hogyan védhetjük meg és őrizhetjük meg azt a kincset, amely nélkül az élet létezése elképzelhetetlen.
Szerző: Balogh Lili (A Magyar Agroökológiai Hálózat Egyesület tagja)