A román elnök, Ciolacu, az eddigi miniszterelnököt választotta az új, Európa-párti kormány vezetőjének.


Ahogy azt sokan előre jelezték, Klaus Iohannis elnök a pártokkal lefolytatott konzultációt követően Marcel Ciolacu szociáldemokrata politikust bízta meg a kormány megalakításával. E döntés mögött az a szándék áll, hogy végre pontot tegyen az országot sújtó politikai válság végére, amely már tavaly június óta tart.

Ciolacu, aki a PSD vezetőjeként a december 1-jei parlamenti választásokon az élen végzett, tavaly június óta áll a miniszterelnöki poszton.

Ezt a döntést széles körben taktikai lépésnek tekintik, hogy kizárják a szélsőjobboldali nacionalistákat, akik jelentős győzelmet arattak a választások során, ami a széles körben elterjedt rendszerellenes érzelmekről árulkodik.

"Nem lesz könnyű mandátum a leendő kormány számára" - mondta Ciolacu hétfői nyilatkozatában. "Tisztában vagyunk azzal, hogy mély politikai válság közepén vagyunk. Ez egyben bizalmi válság is, és ennek a koalíciónak az a célja, hogy visszaszerezze a polgárok bizalmát, az emberek bizalmát" - mondta.

Az elnök jelölését a parlamentnek is ratifikálnia kell.

Az új román kormánykoalíció három pártól: a PSD-ből, a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) és az RMDSZ-ből áll.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke hangsúlyozta, hogy Románia történetében eddig nem volt magyar származású pénzügyminiszter. Ezt a tényt különösen fontosnak tartotta, mivel a tárca jelentőségét még inkább növeli, hogy a minisztérium élére a költségvetést alaposan ismerő Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes is kerül.

"Két robusztus tárcát választottunk ki, amelyek tökéletes harmóniában működnek együtt. Cseke Attila irányítása alatt álló fejlesztési minisztérium lehetőséget ad arra, hogy a közösség támogatására is fókuszáljunk" - olvasható a Maszol.ro portálon.

A parlamenti választásokat egy nagy vihart kavart elnökválasztás után tartották Romániában, amelyen az első fordulóban a szélsőjobboldali, ultranacionalista Calin Georgescu győzött, Ciolacu pedig harmadik lett. Georgescu meglepetésszerű sikere zűrzavarba sodorta Romániát, mivel felmerültek a választási jogsértések, a TikTok-on megszervezett kampány és az orosz beavatkozás vádjai.

Néhány nappal a december 8-i elnökválasztás második fordulója előtt az Alkotmánybíróság egyedülálló lépésként érvénytelenítette az elnökválasztási folyamatot.

Related posts