A rendőrök etetése tilos? Megdöbbentő helyzetek a zsaruk körében!


A rendőrök hivatalos panaszt nyújtottak be, mivel számos hiányosságot észleltek a szolgálati ellátás terén.

Tizennyolc hosszú órán át éhen és szomjan szenvedtek azok a vidéki rendőrök, akiket az Országos Rendőr-főkapitányság Budapestre küldött, hogy biztosítsák a hídfoglaló tüntetéseket. Az egyetlen mód, ahogyan ételhez és italhoz juthattak, az volt, ha elhagyják a szolgálati helyüket, de ezt saját zsebből kellett megoldaniuk. A parancsnokság még a mobil vécék biztosítását is elmulasztotta - talán azt remélték, hogy ha a rendőrök nem kapnak vizet, akkor nem is érzik a szükségét a WC-nek. Így hát a belvárosi vendéglátóhelyekhez kellett elzarándokolniuk, hogy elvégezhessék szükségleteiket. Volt olyan hely, ahol még pénzt is kértek tőlük, mondván, ha a rendőr érvényesíti a sebességkorlátozásra vonatkozó szabályokat, akkor a saját szabályaik szerint a WC használata is díjköteles.

Több tucat rendőr tapasztalata szerint komoly hiányosságokkal kellett szembenézniük az áprilisi budapesti tüntetések biztosítása során. Panaszaikat nemcsak parancsnokaikhoz juttatták el, hanem a szakszervezet felé is megfogalmazták, abban a reményben, hogy e lépéssel megakadályozhatják a jövőbeni ellátás nélküli helyzeteket, különösen olyan esetekben, amikor a szolgálat meghaladja a dupla műszak hosszát.

Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet (FRSZ) főtitkára a Blikknek nyilatkozva kifejtette, hogy sajnálatos módon a vizsgálataik eredményei megerősítik a történések valóságtartalmát. A rendőrök jogos panaszai és felháborodása teljes mértékben indokolt, ezért levélben fordultak az Országos Rendőr-főkapitányság Gazdasági Főigazgatóságához, hogy magyarázatot kérjenek. A szakszervezet álláspontja szerint egy ilyen jellegű szolgálati feladatnál nem elvárható a rendőröktől az öngondoskodás, és teljesen indokolatlan, hogy a speciális feladatok ellátása további terheket rójon a dolgozókra.

- Ennyire szűkös a költségvetés a rendőrségen? Ha ez a helyzet, akkor a forráshiány lassan már a szervezet működését is veszélyezteti, ami komoly problémákat okozhat. Sajnos ez a bérek terén is érezhető: már két éve nem történt bérrendezés, fegyverpénz sem érkezett, csak ígéretek maradtak, a rendőrök pedig komoly egzisztenciális nehézségekkel küzdenek, ami nyilvánvalóan kihat az állomány hangulatára is - emelte ki Pongó.

Egy nevét, beosztását és szolgálati helyét titokban tartó rendőr szerint sokan inkább szenvedtek, mert nem is mertek elmenni még pisilni sem, nem hogy enni-inni, hiszen akkor meg kell bontani a sort, gondoskodni kell a váltásról, amit nem minden parancsnok szeret. Ugyanakkor többen jelezték, megalázó helyzetbe keveredtek, amikor már nem tudtak parancsolni a természetnek, bementek volna pisilni egy sörözőbe, de nem volt náluk aprópénz, ingyen pedig nem tudták elvégezni a dolgukat:

A helyzet pikantériája, hogy senki sem vállalja a felelősséget. Amikor panaszkodunk, a budapestiek azt tanácsolják, hogy a saját vezetőinknél tegyük meg ezt, de ott az a válasz, hogy a parancs szerint Budapesten teljesítettük a szolgálatot, így a BRFK felelős az ellátásért. Az eredmény? Semmi sem történt! - kesergett a rendőr a megalázó bánásmód miatt.

Az éhes, szomjas, és vizeletét visszatartani kényszerülő, kimerült rendőr figyelme fokozatosan elhalványul, energiaszintje csökken, ami akár a vércukorszint eséséhez is vezethet. Ezen körülmények miatt nem képes maradéktalanul ellátni szolgálati feladatait, ami Varga Ágota pszichológus véleménye szerint egyfajta időzített bomba helyzetet teremt.

A szakember figyelmeztetett: "Az ideges rendőrök hibái, a túlkapások, a hivatali visszaélések és a bántalmazások korábban is gyakran a stressz és a frusztráció következményei voltak. Különösen, ha egy tömegrendezvényen, ahol számos rendőr és több ezer civil találkozik, tapasztalható a felháborodás vagy a tömegpszichózis, az esetszám drámaian megnövekedhet. Ez a helyzet pedig könnyen tragikus következményekkel járó botrányhoz vezethet. Ezt a lehetőséget pedig semmiképp sem szabad figyelmen kívül hagyni!"

Tompos Márton, a Momentum elnöke péntek reggel egy demonstráció keretében az MTVA épülete előtt állt, ahol víz és pogácsa osztásával kívánta megajándékozni a párt engedélyezett rendezvényére kivezényelt rendőröket. Azonban a Blikk értesülései szerint a rendőrök nem fogadhatták el az adományt, mivel szigorú felsőbb utasítások vonatkoztak a helyzet kezelésére.

Related posts