A politikai upheaval az MI-piacon is radikálisan átformálja az eddigi stratégiákat és megközelítéseket.

A BCG legújabb kutatásában arra összpontosít, hogyan alakítja át a generatív mesterséges intelligencia a globális piaci versenyt, valamint milyen új kihívások és lehetőségek merülnek fel a különböző országok számára a geopolitikai átalakulások tükrében a vállalkozások működésében.
A mesterséges intelligencia fejlesztéséért folyó verseny világszerte a technológiai széttagoltságot fokozza, ami értelemszerűen megnöveli a globális vállalatok kitettségét a kapcsolódó kockázatoknak - véli a Boston Consulting Group legutóbb közzétett tanulmánya. A stratégiai tanácsadó cég és annak BCG X technológiai ága hangsúlyozza, hogy ezek közé a kockázatok közé tartozik az is, hogy a piacot csupán néhány nagy szállító uralja, főként az Egyesült Államokban és Kínában, míg a legtöbb ország nem rendelkezik megfelelő eszközökkel ahhoz, hogy ezen a téren önállóan boldoguljon.
A kormányok nem ülnek tétlenül a helyzet előtt, és a technológiai koncentráció hatására sokan szigorúbb, szélesebb körű korlátozásokat vezetnek be a saját joghatóságuk keretein belül. A BCG előrejelzése szerint a szabályozások egyre bonyolultabbá és sokszínűbbé válnak az adatok, szoftverek és hardverek tekintetében. Ez a geopolitikai instabilitás fényében tovább fokozza a piacok és a megfelelőségi rendszerek fragmentálódását. Ennek következtében az informatikai rugalmasság nem csupán operatív szempontból, hanem vállalati stratégiák szempontjából is elengedhetetlenné válik.
Sehol sem található vízszintes a pálya.
A BCG-nél úgy látják, hogy a vezető testületeknek több kulcsfontosságú területen fel kell tenniük a kérdést, hogy hol és hogyan lehet előre jelezni a fenyegetéseket, hogyan lehet felkészíteni a szervezetet a kockázatok mérséklésére, sőt hogyan lehet szükség esetén átalakítani az üzleti tevékenységüket. A tanulmányban idézett adatok alapján a nagyvállalatok közel fele van jelen különböző országokban, nem beszélve egyedi tulajdonosi szerkezetükről, miközben már jóval azelőtt elkezdték felépíteni MI-csapataikat és MI-ökoszisztémájukat, hogy a feszültségek ennyire felerősödtek volna világszerte.
Emellett felhívják a figyelmet az MI kínálati versenyében tapasztalható egyensúlyhiányra is, ami különösen látványos a beruházások terén. A technológiai vállalatok piaci kapitalizációját tekintve ugyanis az Egyesült Államok az ötszörösét adja az ázsiai csendes-óceáni térségnek és húszszorosát Európának, emellett pedig a beruházási adatok is ehhez hasonló aránytalanságot mutatnak a gazdaságok relatív méretéhez képest. A verseny dinamikáját így a számítási teljesítménybe és a csúcs MI-modellekbe való hatalmas beruházások, illetve a nyitottabb és gazdaságosabb modellek megjelenése alakítja.
A tanulmány rámutat arra, hogy az "MI-szuperhatalmak" mellett az "MI-középhatalmak" is aktívan keresik a lehetőségeket, hogy érvényesüljenek a globális színtéren. Az Európai Unió, amely az Egyesült Államok és Kína után a harmadik helyet foglalja el, jelentős adatközponti kapacitásokkal és egy 275 ezer fős szakmai tudásbázissal rendelkezik, amely a világ második legnagyobb ilyen jellegű erőforrása. A BCG elemzése szerint Európa vezető szerepet játszik a mesterséges intelligenciával kapcsolatos legfontosabb publikációk terén is. A jövőbeni kilátásokat tekintve pedig hangsúlyozza a különböző kapcsolt kapacitások szerepét, nemcsak az MI, hanem a védelmi ipar és a megújuló energiaforrások fejlesztése szempontjából is.