A Demokráciáért Platform éles kritikát fogalmazott meg Kaliňák nyilatkozataival kapcsolatban.


A Platform a demokráciáért bírálta Robert Kaliňák (Smer) kijelentéseit, aki a hétvégén belengette a civil szervezetek átfogó pénzügyi ellenőrzését, és azt állította, hogy visszaélnek a pénzeszközökkel. Attól tartanak, hogy indokolatlanul kriminalizálják majd a civil szektort.

Törvényes dolog kormányzati ellenőrzést végezni, de problematikus sugallni annak eredményét, mielőtt még lefolytatták volna, közölte Filip Vagač, a Platform a demokráciáért igazgatója. Ezt Roberta Kaliňáka (Smer) honvédelmi miniszter hétvégi kijelentéseire reagálva jelentette ki, aki azt állította, hogy szükség van a civil szervezetek pénzügyi ellenőrzésére, mert szerinte visszaélnek a finanszírozásukkal.

"Teljesen érthető, hogy egy adományozó kíváncsi arra, miként hasznosítják a támogatását a szervezetek. A civil szektorban ez egy bevett gyakorlat, hiszen az állami hivatalok, a magán- és vállalati alapítványok, továbbá a jelentős egyéni adományozók folyamatosan figyelemmel kísérik a civil szervezetek működését. Ugyanakkor aggasztónak tartom, ha valaki előre megjósolja az ellenőrzés kimenetelét. Ez kétségeket ébreszthet afelől, hogy a kormányzati vizsgálatok valóban objektívek és pártatlanok lesznek" - hívta fel a figyelmet.

Kaliňák a civil szervezeteket ellenőrizné, Valášek bizonyítékokat követel 2025. február 2. Robert Kaliňák (Smer) belengette a civil szervezetek átfogó pénzügyi ellenőrzését, azzal vádolta őket, hogy visszaélnek a pénzeszközökkel. Tomáš Valášek (PS) szerint a koalíció továbbra sem mutatott fel semmiféle...

A Platform a Demokráciáért hangsúlyozta, hogy ha bárkinek bizonyítéka van arra, hogy egyes szervezetek visszaélnek a pénzeszközökkel vagy csalást követnek el, akkor ezt sürgősen jelentenie kell a bűnüldöző hatóságoknak. "Viszont aggályaink vannak azzal kapcsolatban, hogy az ügy nem csupán a pénzügyi visszaélésekről vagy csalásokról szól, hanem arról is, hogy ha akár a legkisebb szabálysértést is észlelik, az indokolatlanul a civil szektor kriminalizálásához vezethet, illetve megkérdőjelezheti a szervezetek által végzett értékes munkát" - nyilatkozta Vagač. Hozzátette, hogy különösen azok a szervezetek lehetnek érintettek, amelyek az ukrajnai háború első hónapjaiban segítették az államot az ukrán menekültek fogadásában és támogatásában.

A Platform a demokráciáért aggodalmát fejezi ki a legutóbbi parlamenti ülésen bemutatott titkosított jelentéssel kapcsolatban, amelyből Matovič kijelentései alapján arra lehet következtetni, hogy a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) figyelemmel kíséri a civil szervezetek tevékenységét. A január 21-i esemény rávilágít arra, hogy a demokratikus alapelvek védelme érdekében fontos lenne tisztázni a megfigyelések jogszerűségét és azok következményeit.

Vagač szerint az állam akkoriban anyagilag segítette őt, mivel a civil szervezetek önkénteseket és felszerelést biztosítottak a menekültáradat kezeléséhez, amelyet az állam nem tudott volna hatékonyan kezelni. "Mivel az államnak akkoriban nem állt készen támogatási programja ezekre a tevékenységekre, a tevékenységek egy részét a meglévő kormányzati támogatási rendszerekből finanszíroztuk" - mondta Vagač.

Related posts