A Mol mostantól lehetőséget kapott arra, hogy akár naponta frissítse az üzemanyagárakat.


Bár a holnaptól kezdődő áremelkedés a nemzetközi események lassú reagálásának jele lehet, mégis érdemes megfontolni ennek következményeit.

A Mol kedden értesítette a hazai töltőállomásokat, hogy a jövőben bármelyik napon módosíthatják a nagykereskedelmi árakat – értesültünk róla. Tavaly májusban hasonló bejelentést tettek, amikor a kiskereskedelmi partnereiknek arról szóltak, hogy a korábbi szerdai és pénteki árváltoztatási időpontokat felváltja a kedd, csütörtök és szombat. Az olajcég akkor is a piaci folyamatok precízebb nyomon követésével indokolta a változtatást. Nem elhanyagolható tényező, hogy sokan úgy vélik, a kormányzat fenyegetései is hozzájárultak e döntéshez, miszerint beavatkozással élne, ha a hazai üzemanyagárak havi átlaga túllépné a szomszédos országokét.

A belső bejelentés azonnali gyakorlati következményekkel járt. Ennek értelmében tavaly május óta először, szerdától kezdődően, a benzin ára 3 forinttal, míg a gázolaj ára 7 forinttal emelkedik a nagykereskedelmi piacon – tájékoztat a Holtankoljak.hu. Ha ez az árnövekedés a töltőállomásokon is érvényesül, akkor a keddi árak alapján a benzin literenkénti átlagára 605 forint, míg a gázolajé 611 forint körüli összegre rúghat.

A Mol célja, hogy még szélesebb körű alkalmazkodást érjen el.

A Mol a tavalyi év tapasztalataira építve továbbra is elkötelezett a rugalmas árképzés mellett. A cég legfrissebb tájékoztatása szerint immár naponta elemzik a globális piaci trendeket, és a jogszabályok keretein belül döntenek az üzemanyagárak esetleges módosításáról. Ezzel a lépéssel céljuk, hogy gyorsabban alkalmazkodjanak a piaci változásokhoz. A heti többszöri árazás lehetővé teszi kereskedelmi partnereik számára, hogy aktuálisabb, a piaci viszonyokhoz jobban illeszkedő áron jussanak hozzá az üzemanyaghoz. Fontos megjegyezni, hogy a gyakori ármeghatározás nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden héten többször is változni fog a nagykereskedelmi ár. Az árak csak akkor módosulnak, ha a globális piaci körülmények ezt szükségessé teszik. A Mol megerősítette, hogy a levél hiteles, és céljuk az árképzés rugalmasabbá tétele.

A jelenlegi fejlemények ugyanakkor úgy tűnik, hogy ellentmondanak a hirdetett elvi alapelveknek. A Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára vasárnap 80 dolláros csúcsot ért el, majd hétfőn 78 dollárra csökkent. Kedden, amikor a cikkünk megjelent, azonban már csak 69 dollár volt az árfolyam. Ez azt jelenti, hogy az irányadó termék ára a bejelentés előtti napon alig változott, majd kedden egy váratlanul meredek esésnek indult. Így az első alkalommal nem sikerült megfelelően reagálni a helyzetre.

A Brent-ív helyzete kétségtelenül viharos. Amikor az izraeli rakéták első iráni becsapódásai történt, a nyersolaj ára 70 dollárról indult, majd a piaci feszültségek közepette, egészen vasárnapig, 80 dollárra emelkedett. Kedden a kereskedők láthatóan Donald Trump amerikai elnök által hétfő éjjel bejelentett izraeli-iráni tűzszünetre reagáltak, alig figyelve a katari amerikai bázisok ellen végrehajtott, végül is sikertelen iráni támadásra, illetve a megállapodás kihirdetése utáni, Izrael és Irán között zajló kölcsönös bombázások hírére.

Irán amerikai légibázisokat támadott Katarban és Irakban

Stratégiai káosz az Orbán-kabinetben

Az izraeli-iráni feszültség következtében bekövetkezett olaj- és gázár-emelkedést Orbán Viktor szinte azonnal az Oroszország ellen bevezetett uniós kereskedelmi korlátozások bírálatára használta. Ekkora mértékű volt a reakció, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nyilatkozata szerint Magyarország és Szlovákia a helyzetre hivatkozva hétfőn "megvétózta" volna az EU legfrissebb, 18. Moszkva-ellenes szankciós csomagját. A HVG azonban rámutatott, hogy Juraj Blanár, a szlovák külügyminiszter a hétfői ülés után éppen ellenkezőleg, a tervezet támogatásáról tájékoztatta a szlovák médiát. Cikkünk megjelenéséig a magyar kormány nem tisztázta a látszólagos ellentmondást, és az olajárak csökkenésére sem adott ki önkritikus nyilatkozatot.

Az EU leszámol az orosz energiahordozókkal, az Orbán-kormány hangosan, de hiába tiltakozik

Related posts