A magyar populizmus titkos összetevői - Hardy Mihály elemzése A populizmus magyarországi megjelenése egy érdekes és összetett jelenség, amely számos tényező hatására alakult ki. Hardy Mihály jegyzete rávilágít arra, hogy a sikeres populista mozgalmak mög


Nem tudom megállni, hogy ne gondoljak Karinthy Frigyes ikonikus soraira, amelyek a "Így írtok ti" című művében Szabolcska Mihály, a népszerű népies költő karikatúráját festették meg. E gondolatok közepette ültem Tusványoson, és figyeltem a miniszterelnök beszédét. Évek óta visszatérő jelenség, hogy egyszerű, néha meglepő és politikailag kissé megosztó megjegyzésekkel szórakoztatja a közönséget. Hatalmas, grandiózus világpolitikai képeket fest, majd hirtelen minden marad a régiben, jövőbeni elképzelései pedig ritkán realizálódnak. Olyan ez, mintha valaki a vágyait keverné össze a könyörtelen valósággal, de ez a magyar populizmus titkos receptje: olyan döbbenetesen egyszerű igazságokat kell mondani, amiket a közönség – különösen az elkötelezett hívek – szívesen hallgat.

A kötelező díszítőelemeket – mint az Ukrajnázás, a brüsszelezés és a liberális világösszeesküvés Magyarország ellen – már szinte könyv szerint tudjuk, ezek a narratívák régóta ismertek és unalomig ismétlődnek. Nincs bennük semmi friss, mindennapjaink részévé váltak, s már kívülről is fújjuk őket.

Az egyszerű igazságokat, a világmegváltó eszmék hirdetőitől és az örök életet ígérő elixírek árusítóitól érdemes óvatosan távolságot tartani. Tudom, hogy ez talán naiv elképzelés, hiszen ki ne vágyna egy boldog Magyarországra, ki ne szeretne büszke polgárként részt venni egy sikeres és gyarapodó nemzet életében? Mégis, sajnos a tusványosi szónok és követőinek kitartó munkája révén egyre távolabb kerülünk ettől a víziótól. Míg mi küzdünk, addig a szomszédos Románia egyre inkább felzárkózik, és lassan bezzeg-országgá válik.

Tisztában vagyok vele, hogy a digitális kor közéletében a legegyszerűbb kommunikációs eszközök uralkodnak. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a szövegek és beszédek elavult relictiként tűnnek el, helyüket pedig átveszik az extrém leegyszerűsített üzenetek, mint a Harcosok Klubjában: zászló, zászló, szívecske.

Csak csendben jegyzem meg, az a bizonyos nemzeti színű lobogó, nekünk, akik cseppet sem vagyunk a falka tagjai, ugyanolyan fontos, ha nem fontosabb, mint a tusványosi közönségnek. Csak azt a bizonyos három színt, a pirosat, a fehéret és a zöldet a szívünkben és nem a kabátunk hajtókáján viseljük.

Nem kedveljük a sablonos, gyártott szónoki közhelyeket, amelyeket csak úgy elénk tárnak. Mi még mindig értékeljük a gondolkodást, és erre szeretettel invitáljuk Önöket a Hetes Stúdió 120 percében...

Hardy Mihály jegyzete a Hetes Stúdió 2025. július 26-i műsorában hallható. Kérjük, vegyék figyelembe, hogy ha applikáción keresztül látogatják meg az oldalunkat, a lejátszó nem lesz elérhető. A jegyzet meghallgatásához javasoljuk, hogy látogassanak el a klubradio.hu weboldalra. A kép hátterében az eredeti fotó látható: (Fortepan/Magyar Rendőr, 1981, Carbon Cipőgyár).

Related posts