A kormány kérvényezte a felmentést a Paks 2. projektet érintő amerikai szankciók alól. | Demokrata


A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójával, Rafael Grossival folytatott egyeztetését követően arról számolt be, hogy Magyarország a nukleáris kapacitásai bővítésén dolgozik, a jelenleg üzemelő paksi erőmű üzemidejét húsz évvel meg akarják hosszabbítani, ennek előkészítése már zajlik, és folyamatos a szakmai egyeztetés a NAÜ-vel.

A tájékoztatás szerint jelenleg is zajlik az új reaktorblokkok építése, amelyet az ügynökség folyamatosan nyomon követ. „A két nukleáris sziget alatti talajszilárdítási munkálatokat már befejeztük. Eddig összesen 43 ezer cölöp került a földbe, ami 57 százalékos készültséget jelez az előkészítő szakaszban, és folyamatosan közeledünk az első betonöntés időpontjához” – részletezte.

"Fontos megemlítenem, hogy a Biden-adminisztráció, mielőtt végleg elhagyta volna a Fehér Házat, politikai okokból számos szankciós intézkedést hozott, amelyek komoly kihívások elé állítják a paksi beruházás előrehaladását" - emelte ki.

"Ezért az elmúlt héten Washingtonban tárgyaltam arról, hogy a Paks 2. projekt esetében a magyar energiaellátás jövőbeli biztonsága érdekében szükséges lenne a felmentés megadása. A munkálatok már folyamatban vannak, és elérték azt a szakaszt, ahonnan már nem lehetséges visszalépni" - folytatta. "Nemcsak az ellátásbiztonság, hanem a nukleáris biztonság szempontjából is elengedhetetlen a mentesítés, és ebben az ügyben szoros szakmai együttműködés zajlik a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel" - tette hozzá.

Kifejtette, hogy az energiabiztonság nem csupán technikai vagy gazdasági kihívás, hanem a szuverenitás kérdéskörébe is tartozik, hiszen Magyarország számára elengedhetetlen a nukleáris energia jelenléte ahhoz, hogy valódi energiabiztonságot érjen el.

"Ezért, ha a jövőben újabb szankciós csomagok kerülnek előtérbe az Európai Unió keretein belül, mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy ezek ne tartalmazzanak a nukleáris ipart érintő intézkedéseket. Vannak olyan fanatikus tagállamok az EU-ban, amelyek minden egyes szankciós csomag vitájában próbálnak a nukleáris energiát bevonni a témába. Eddig sikerült ellenállnunk ennek a nyomásnak, és a jövőben is kitartunk amellett, hogy ne legyenek szankciók a nukleáris iparral szemben Európában" - hangsúlyozta.

Szijjártó Péter hangsúlyozta a látogatás időszerűségét, figyelembe véve, hogy a nukleáris energia szerepe a globális energiaellátásban talán soha nem látott mértékben növekszik. Ez a technológia ugyanis az egyedüli lehetőséget kínálja az egyre növekvő villamosenergia-igények biztonságos, fenntartható és megfizethető kielégítésére.

Sérelmezte, hogy az atomenergia használatáról az utóbbi időszakban ideológiai viták törtek ki, amelyek teljesen nélkülözték a józan észt és a tényeket. Példaként említette, hogy a zöldek erőműveket zárattak be Németországban.

"Magyarország nem hajlandó ideológiai alapon közelíteni az energiakérdésekhez. Mi mindig gyakorlati, fizikai kérdésként közelítettünk az energiaellátás ügyéhez, s ezért is vagyunk tagjai az európai nukleáris szövetségnek, amelynek erejét nagymértékben segíti az, hogy Franciaország vezeti" - emlékeztetett.

"Teljes mértékben ellentmondásosnak ítéljük azokat az ideológiai támadásokat, amelyek a nukleáris energia ellen irányultak az utóbbi időszakban, mivel ezek abszolút nem tükrözik az európai érdekeket" - fogalmazott.

Majd hangsúlyozta, hogy Európa csakis az atomenergia segítségével képes visszanyerni versenyképességét, mivel jelenleg a kontinens szembesül a világ legmagasabb energiaárainak terhével.

A miniszter hangsúlyozta, hogy Európa fizikai biztonsága és a nukleáris védelem elválaszthatatlanul kapcsolódik egymáshoz. Kiemelte, hogy Magyarország rendkívüli értékként tekint a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) tevékenységére, valamint a főigazgató munkájára, aki folyamatosan képes párbeszédet folytatni mind az ukrán, mind az orosz féllel.

"Jelenleg a háború következtében a nukleáris biztonság rendkívül kritikussá vált. Emlékezhetünk a csernobili tragédiára, és tisztában vagyunk vele, hogy Európa legnagyobb atomerőműve, a zaporizzsjai létesítmény, rendkívül sérülékeny helyzetben van. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség megfigyelő missziója jelen legyen a területen" - hangsúlyozta.

Ezen felül arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy ne hátráltassák a misszió tevékenységét és rotációs folyamatait a zaporizzsjai atomerőmű területén. Hozzátette, hogy az orosz fél részéről is együttműködést várnak el.

"A nukleáris balesetek kockázata újabb indokot ad arra, hogy ennek a háborúnak sürgősen véget kell vetni. Hiszen minél hamarabb zárul le ez a konfliktus, annál nagyobb eséllyel tudjuk megelőzni a nukleáris incidenseket és az azokból eredő potenciális tragédiákat" - fejtette ki véleményét.

Related posts