A Hlas és Šaško nem áll a WHO pandémia-egyezményének elvetése mögött.

Sem a Hlas párt, sem Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszter nem fogja támogatni azt a javaslatot, hogy Szlovákia utasítsa el az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) a jövőbeli járványok kezeléséről szóló egyezményét.
Az egészségügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem sérti egyik ország önállóságát sem, és nem akadályozza meg senkit abban, hogy saját belátása szerint döntsön a világjárványok kezeléséről.
"Sem én, sem a Hlas nem állunk ki amellett a javaslat mellett, hogy Szlovákia demonstratívan, sőt talán egyedüliként elutasítsa a jövőbeli járványok kezeléséről szóló megállapodást. Ilyen lépés inkább politikai marketingfogás, mintsem a szlovákiai lakosság egészségének valódi megóvása. Az egyetlen következménye ennek, hogy a világ gyanakodva tekint ránk, és a válságos helyzetekben ennek megfelelően fog bánni velünk" - hangsúlyozta Šaško az egészségügyi minisztérium kommunikációs osztályának a TASR-hez eljuttatott nyilatkozatában.
Šaško hangsúlyozta, hogy a "pandémia-egyezmény" nem egy kötelező érvényű globális szabályozás, hanem inkább egy olyan közös megállapodás, amelyet szinte minden ország elfogadott annak érdekében, hogy a következő világjárványokkal hatékonyan tudjanak szembenézni. Rávilágított, hogy ez a megállapodás olyan mechanizmusokat alakít ki, amelyek lehetővé teszik az országok számára, hogy könnyebben megosszák egymással az új vírusokkal és kórokozókkal kapcsolatos információkat. Emellett arra ösztönzi a nemzeteket, hogy biztosítsanak elegendő készletet, valamint kiképzett szakembereket és jól átgondolt terveket. "Ha - ne adj' Isten - újabb világjárvány törne ki, a megállapodás révén az országok zökkenőmentesen oszthatják meg az információkat, miközben garantálja, hogy az emberek - természetesen önkéntes alapon - gyorsan hozzáférjenek a szükséges gyógyszerekhez és tesztekhez" - tette hozzá.
Kiemelte, hogy a pandémia-egyezmény nem foszt meg senkit a jogától, hogy saját magának döntsön a világjárványok kezeléséről. "Ez nem jelent korlátozást egyetlen ország szuverenitására, így Szlovákiáéra sem. Ugyanakkor lehetőséget biztosít számunkra a jobb áttekintésre, a szükséges információk megszerzésére és a megfelelő támogatás elnyerésére. Ez minden egyes szlovákiai állampolgár számára kedvezőbb egészségügyi védelmet, kevesebb zűrzavart és felesleges korlátozást eredményez a világjárványok idején. (...) Ez magában foglalja a világ legfejlettebb államaival, például Svájccal és a nordikus országokkal való információcserét" - emelte ki.
Šaško véleménye szerint a COVID-19 világjárvány rávilágított arra, hogy Szlovákiának elsődlegesen az elismert szakértők hangjára kellene hallgatnia, amikor az egészségügyi kérdésekről van szó. Kritikával illette Igor Matovič volt miniszterelnököt, aki a járvány alatt számos "atombiztos ötlettel" próbálkozott, amelyek végső soron súlyos következményekkel jártak. "Ezekért a különös és önző döntésekért emberek ezrei fizettek az életükkel és egészségükkel" - tette hozzá. Šaško sajnálatának adott hangot amiatt, hogy Peter Kotlár, aki a COVID-19 járvány kezelésének vizsgálatáért felelős kormánybiztos, eddig nem terjesztett elő átfogó jelentést a pandémia alatt végzett erőforrás-gazdálkodásról. Szerinte szükség lenne egy részletes elemzésre, amely értékelné a Matovič- és a Heger-kormányok intézkedéseit, és világosan megmutatná, hogy mely megoldások voltak hatékonyak, melyek bizonyultak haszontalannak, és melyek voltak életveszélyesek.
Az egészségügyi minisztérium vezetője határozottan úgy véli, hogy Szlovákia nem vállalhatja magára a világ szeme előtt a hős szerepét a járványok idején. „Egy hasonló próbálkozás már megtörtént Matović irányítása alatt, és az nem hozott pozitív eredményeket, sőt, éppen ellenkezőleg, súlyos következményekkel járt” – fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy az emberek egészségének védelme érdekében a legjobb szakemberekkel való kölcsönösen előnyös együttműködés sokkal megbízhatóbb megoldást nyújt, amely a tudományos alapokra és a tényekre épít. Kijelentette, hogy számára mindig a betegek, az egészségügyi dolgozók és a szlovák egészségügyi rendszer érdekei állnak a középpontban. „Ezeket az értékeket minden tőlem telhető módon meg fogom védeni” – zárta szavait.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 78. közgyűlését Genfben május 19. és 27. között rendezik meg. Az esemény fókuszában a világjárványokra való felkészülés javítása és a járványokkal való hatékonyabb harc érdekében kidolgozandó pandémia-egyezmény áll. Ennek szövegéről már hosszú ideje folynak a tárgyalások, és a WHO tagállamai áprilisban végre megállapodtak a részletekben. A tervezet főbb pontjai között szerepel az országok szuverenitásának megerősítése a közegészségügyi kihívások kezelésében, amelyek saját határaikon belül zajlanak.
A kormány pénteken (5.16.) per rollam, azaz elektronikus úton hozott döntést Szlovákia álláspontjáról az úgynevezett pandémia-egyezményről szóló szavazáson. Robert Fico (Smer) kormányfő korábban azt mondta, hogy a koalíción belül eltérőek a vélemények a megállapodáshoz való hozzáállásról, de a Smer "teljesen elfogadhatatlannak" tartja azt.
(tasr/bumm)