Keir Starmer és Emmanuel Macron közös látogatásra érkeztek a British Museumba, ahol a művészet és történelem kincseivel gazdagodtak. A két vezető a múzeum lenyűgöző gyűjteményét felfedezve nemcsak a kulturális örökség fontosságáról beszélgetett, hanem a n


Macron, aki előző nap érkezett Londonba állami látogatás keretében, mint III. Károly király tiszteletbeli vendége, keddi beszédében a brit parlament két házának képviselői előtt bejelentette, hogy a következő év nyarától kezdődően, több mint kilenc évszázados történelmi hagyományra visszatekintve, Nagy-Britanniában először lesz látható a bayeux-i kárpit. Ez a híres hímzett "képregény" nem csupán művészeti alkotás, hanem a normann hódítás hiteles történelmi forrásának is számít.

A normandiai Bayeux múzeumában kiállított páratlan műalkotás időleges átadásáról hét évig folytak a kétoldalú egyeztetések, de a francia elnök keddi bejelentése szerint megszületett az egyezség arról, hogy a történelmi kincset 2026 nyara és 2027 nyara között a londoni British Museumban állítják ki.

A 68 méter hosszú, fél méter széles hímzés 58 különböző képkockában, latin nyelvű magyarázatokkal illusztrálja Anglia normann meghódításának történetét. A műalkotás részletesen bemutatja az eseményeket, amelyek a hódításhoz vezettek, valamint az 1066. október 14-én lezajlott hastingsi csatát, amely végül a normannok győzelmével zárult. E győzelem után mindössze két hónappal, 1066 karácsonyán Hódító Vilmos, Normandia hercege, Anglia királyává koronázását ünnepelte a londoni Westminster apátságban.

Starmer és Macron szerdán közösen látogattak el a neves londoni múzeumba, ahol kifejezték elismerésüket a közös történelmi örökség iránt, valamint hangsúlyozták a két nemzet közötti szoros baráti kapcsolatot.

A francia elnök hangsúlyozta, hogy a bayeux-i kárpit kölcsönadásáról folytatott tárgyalások eredményességét a brit oldal által tett ajánlat tette lehetővé, mely szerint jelentős történelmi értékek francia földre kerülnek kiállításra.

A legértékesebb lelet a kelet-angliai Sutton Hoo kora középkori temetkezési helyén 1939-ben felfedezett angolszász kincsgyűjtemény, amely lenyűgöző arany- és ezüsttárgyakat, fegyvereket, valamint egy impozáns, 27 méter hosszú hajó romjait tartalmazza.

Starmer csütörtökön, Macron londoni látogatásának zárónapján, kétoldalú csúcstalálkozóra készül a Downing Streeten a francia elnökkel. London célja, hogy a megbeszélés során megállapodás születhessen a francia féllel a La Manche-csatornán átívelő embercsempészet ellenes közös lépésekről, amely a brit és francia partok biztonságát egyaránt szolgálná.

Ennek szükségességét Macron már a brit kormányfővel szerdán tartott előzetes egyeztetésen elismerte.

Related posts