A brit védelmi miniszter véleménye szerint egy törékeny béke könnyen újabb konfliktusokhoz vezethet.

John Healey brit védelmi miniszter vasárnapi cikkében hangsúlyozta, hogy Ukrajna részvétele elengedhetetlen a róla folytatott tárgyalások során. Kiemelte, hogy egy olyan békemegállapodás, amely nem veszi figyelembe Ukrajna álláspontját, komoly kockázatot jelenthet újabb háborúk kirobbanására, hiszen ingatag alapokra épülne.
David Lammy külügyminiszter vasárnap közzétett nyilatkozatában bejelentette, hogy London hétfőn, az ukrajnai háború kitörésének harmadik évfordulóján fontos lépéseket tervez.
Oroszországgal szemben eddig soha nem tapasztalt mértékű és széles spektrumú szankciókat léptetnek életbe.
Healey, a The Sunday Times konzervatív brit lapban megjelent cikkében határozottan kiemelte, hogy az Egyesült Királyság támogatása Ukrajna irányába szilárd és megkérdőjelezhetetlen. A brit védelmi miniszter megerősítette, hogy az idei évben Nagy-Britannia eddigi legnagyobb, összesen 4,5 milliárd font (körülbelül 2200 milliárd forint) katonai segélyt biztosít Ukrajnának.
Kiemelte azt is, hogy London eddig 12,8 milliárd font (csaknem 6300 milliárd forint) támogatást nyújtott Kijevnek, és több mint 50 ezer ukrán katonát részesített kiképzésben.
John Healey hangsúlyozta: a brit kormány álláspontja az, hogy Ukrajnának a NATO-ban a helye.
A londoni védelmi minisztérium vezetője hivatkozott a tárca által készített becslésekre, melyek szerint Oroszország eddig legalább 3750 harckocsit és 8400 más típusú páncélozott járművet veszített el. Emellett az orosz katonák körében az elesettek és megsebesültek száma már meghaladja a 860 ezret.
Healey nyilatkozata szerint az idei év kezdetétől számítva már több mint 75 ezer orosz katona vesztette életét vagy sebesült meg Ukrajnában.
Jóllehet Oroszország meggyengült, tagadhatatlan azonban, hogy továbbra is veszélyes és folytatja a területszerzést. A következő hetekben meghozandó döntések nemcsak az ukrajnai háború kimenetelét határozzák majd meg, hanem a globális biztonságra is hatással lesznek egy nemzedéknyi időre - írta vasárnapi cikkében a brit védelmi miniszter.
John Healey véleménye szerint a brit kormány határozott álláspontot képvisel azzal kapcsolatban, hogy Ukrajnával kapcsolatosan semmiféle egyeztetés nem lehet érvényes, ha az ukrán fél nem vesz részt benne.
Mindannyian vágyunk arra, hogy a harcok végleg lezáruljanak, de ha a béke ingatag lábakon áll, akkor újabb konfliktusok kockázata fenyeget.
- fogalmaz írásában a londoni védelmi tárca vezetője.
Hozzátette: háromévi háború után már tudható, hogy az ukránok nem az orosz agressziótól, hanem kizárólag a Nyugat fásultságától félnek.
David Lammy, a brit külügyminiszter, a londoni külügyi tárca vasárnapi nyilatkozatában kifejtette, hogy az orosz agresszió következményei messze meghaladják az ukrán konfliktus határait. Felhívta a figyelmet arra, hogy ezek a fejlemények komoly veszélyt jelentenek Nagy-Britannia intézményrendszerére és életmódjára is. Lammy hangsúlyozta, hogy a biztonságot nem szabad természetesnek venni, hiszen a fenyegetések minden eddiginél közelebb kerültek.
Éppen itt az ideje, hogy Európa megerősítse Ukrajna melletti kiállását, hogy a jövőbeli békemegállapodásokat az erősebb pozíciókból lehessen kialakítani.
Lammy megerősítette Keir Starmer miniszterelnök minap ismertetett álláspontját arról, hogy London szükség esetén kész és hajlandó brit katonákkal részt venni egy majdani ukrajnai békefenntartó erőben.
A brit külügyminiszter, David Lammy, úgy véli, hogy elérkezett az idő a fokozott nyomásgyakorlásra Oroszország irányába. Részletekbe nem bocsátkozva, bejelentette, hogy hétfőn olyan szankciós csomagot tervez bevezetni, amely a háború kezdete óta példa nélkül álló mértékű lesz. E lépések célja az orosz hadigépesség gyengítése és a háború finanszírozásához szükséges bevételek csökkentése.