A brit külügyminiszter véleménye szerint óriási tévedés lenne, ha az Egyesült Államok megszüntetné a nemzetközi segélyezési programokat.


Az Egyesült Államok évente körülbelül 40 milliárd dolláros költségvetéssel működő Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) a washingtoni külügyminisztérium irányítása alá került. Donald Trump elnök kormánya felfüggesztette az ügynökség összes programját, kivéve a legsürgetőbb humanitárius segítségnyújtást és a támogatásokat, amelyeket Izraelnek és Egyiptomnak nyújtanak.

Elon Musk milliárdos nagyvállalkozó, a Trump-adminisztráció kormányzati hatékonyságért felelős tagja a közelmúltban felvetette a USAID megszüntetésének lehetőségét is.

hogy nagyon csekély előkészületek után bezárta a nemzetközi fejlesztési minisztériumot (DfID), felfüggesztette a tárca programjainak finanszírozását és erről alig adott tájékoztatást számos nemzetközi partnerének.

Boris Johnson akkori konzervatív brit kormányfő 2020-ban önálló minisztériumként megszüntette és a brit külügyminisztérium részlegévé tette az egykori fejlesztési tárcát.

David Lammy, a jelenlegi brit külügyminiszter, a Guardiannek adott interjújában hangsúlyozta, hogy évekbe telt orvosolni ezt a "stratégiai tévedést". Kiemelte, hogy az amerikai szövetségeseinket arra figyelmeztetné, hogy alaposan vizsgálják meg, Nagy-Britannia milyen hibákat követett el ebben a témában, mielőtt saját döntéseiket meghozzák. A londoni külügyminiszter szavai figyelmeztetésként szolgálnak a nemzetközi kapcsolatok bonyolultságára.

Kiemelte: a brit kormány minden lehetséges intézkedést megtesz az Egyesült Államok által megvont támogatások kompenzálására, ám világos, hogy Nagy-Britanniának nincsenek olyan mértékű erőforrásai, mint az Egyesült Államoknak.

és őt nagyon aggasztja az a veszély, hogy az Egyesült Államok által hagyott űrt mások mellett Kína tölti majd ki.

A brit külügyminiszter a legújabb ukrajnai konfliktus kapcsán kifejtette véleményét: nem tartja valószínűnek, hogy a következő hetekben elkezdődhetnek a béketárgyalások. Londoni források szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nem mutat semmiféle hajlandóságot a tárgyalások kezdeményezésére vagy a háború befejezésére. Ezzel szemben az ukrán vezetés világosan jelezte, hogy a fegyverszünet elérése érdekében elengedhetetlenek a tárgyalások.

Lammy véleménye szerint a háború hónapokig elhúzódhat, ami tovább bonyolítja a helyzetet.

Related posts