A bitcoin forradalmasítja a megszokott világunkat?

A 2008-as világválság után egy évvel egy bizonyos Satoshi Nakamoto létrehozta a bitcoint, akinek kilétét nemrég egy HBO-dokumentumfilm is kutatta, hogy az emberek pénzügyileg függetlenedhessenek a bankoktól. Az akkori globális krízisben sokan megégették magukat, a bankok sorra mentek csődbe, és emberek millióinak élete dőlt romba.
Nyilvánvaló, hogy a Bitcoin egyfajta utópikus elképzelés, legalábbis a jelenlegi helyzetben, amely nem képes gyökeresen átalakítani az évszázadok óta kialakult pénzügyi rendszereket. Mégis, izgalmas tanúi lehetünk ennek a kísérletnek, amely új kérdéseket és lehetőségeket vet fel a jövő pénzügyeivel kapcsolatban.
Kezdetben a BTC valódi jelentése szinte senki számára nem volt világos, de azok, akik viccből vagy valamilyen más okból beszálltak, most meglehetősen tehetősé váltak. Kivéve persze, ha 2021-ben 10 ezer bitcoinért vásároltak egy pizzát, mint ahogyan azt Laszlo Hanyecz tette. Az előző bikafutamban, 2021 végén, a digitális arany árfolyama elérte a lenyűgöző 68 ezer dolláros csúcsot. A kiskereskedők óriási nyereséget könyvelhettek el, és a BTC népszerűsége folyamatosan nőtt, ahogy egyre több kisember kezdett el vele kereskedni.
A pénzügyi világ ferde szemmel nézte sokáig a bitcoint, kikezdték a zöldek is, hogy a bányászok irdatlan energiát pazarolnak a nagy teljesítményű számítógépeikkel, miközben bányásznak. Pedig ma már a bányászok egyre nagyobb számban napelem-parkokból és szélerőművekből nyert árammal üzemeltetik a gépeiket.
A SEC (Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete) már a kezdetektől fogva igyekezett korlátozni a Bitcoin és a kriptopiac működését. Minden lehetséges eszközt bevetett, hogy aláássa a szektor hitelességét. Azonban, ahogy az a történetekben gyakran előfordul, ez a megközelítés éppen az ellenkező hatást váltotta ki: amikor valami tiltottnak és elítéltnek számít, hajlamos a közönség érdeklődését felkelteni, akárcsak a darkweb esetében.
Néhány intézményi befektető visszafogottan belépett a digitális arany színterére. Kezdetben titokban, sunyin gyűjtögették a bitcoint, miközben magukban azt suttogták: „Nem szabad, nem szabad.” Ám a valóságban, félrenézve, gyorsan felhalmozták a kriptopénzt. Már évekkel ezelőtt tisztában voltak vele, hogy a bitcoin elpusztíthatatlan, és hogy sokkal bölcsebb dolog vele együtt haladni, mint tétlenül állni, míg a BTC-mágnesvonat elgázolja őket.
A falánkság egyre inkább eluralkodott, hiszen a közelmúltban az intézményi befektetők már nyíltan is felfedezték a Bitcoin világát. Különösen érdemes megemlíteni a BlackRockot, amelynek határozott ösztönzése nélkül valószínűleg nem jöttek volna létre a bitcoin ETF-ek. Ez a lépés jelentős mértékben keretek közé szorította a vásárlási folyamatokat, ami megnyugtatóan hatott mind a kis-, mind a nagybefektetőkre. Larry Fink, a BlackRock vezére, nyíltan kiállt a kriptovaluták mellett, ami tovább növelte a Bitcoin vonzerejét és elismertségét.
Sőt, Donald Trump is azzal kampányolt végig, hogy az USA lesz a kripto Eldorádója, ha megnyeri az elnökválasztást. Megnyerte. Utcahosszal. A BTC kilövelt. De nem árt megjegyezni, hogy a BTC nélküle is bullish hangulatban van már vagy egy éve. Nehéz megítélni, de ha Trump veszít, akkor is valószínűleg csak átmeneti korrekcióra került volna sor a bitcoin árfolyamában, és folytatta volna a bikamenetet.
Trump úgy véli, hogy az Egyesült Államok akár Bitcoin-t is vásárolhat, és ide kapcsolódik Bukele salvadori elnök, aki már 2021-ben a Bitcoin City megépítésének álmát kergette, amikor a kriptopénz hivatalosan is törvényes fizetőeszközzé vált az országban. Akkoriban sokan csak nevetettek rajta, különösen a gazdasági konzervatív szakértők, akik nem látták a lehetőséget a kriptovalutákban. Ma már valószínű, hogy senki sem merne gúnyolódni rajta.
Felmerül persze, hogy mi az értéke? Hiszen egy Tesla-részvény a mögötte álló vállalat termékét árazza be, ugyanúgy egy OTP-részvény is értékeli a bank teljesítményét és jövőképét, és még sorolhatnánk ezt a végtelenségig.
A bitcoinnak a végessége jelenti az értékét, hiszen jól tudjuk, hogy végül 21 millió BTC lesz a világban, míg pénzt nyomtatni a végtelenségig lehet. Majd a BTC ára idővel folyamatosan emelkedhet, de minimum értékállónak bizonyulhat akár több számjegyű dipek mellett is. Persze nem tudjuk, hogy merre halad az emberiség, hiszen itt is lehetséges bármilyen forgatókönyv.
Ez mindenképpen hosszú távú gigaprojekt. Lehetnek korrekciók, nagyobb visszaesések, de úgy tűnik, hogy a Bitcoin megállíthatatlan. Egyre több állam fog vásárolni, akár stikában is, egyre több intézményi befektető jelenik meg, és veszi a BTC-t. Sőt, a dollár árfolyam-ingadozására is stabilabb megoldás, mint jó néhány fiat pénz.
A bitcoin különleges pszichológiai jelenség, hiszen az emberek abban hisznek, hogy birtokolhatnak valamit, ami mentes az állami hatóságok és a gazdasági mechanizmusok befolyásától. Beszélhetünk a demokrácia erényeiről, de nem feledkezhetünk meg a gyengeségeiről sem, amelyek frusztrációt okozhatnak mind az egyének, mind a társadalom szintjén. Ilyen helyzetekben sokan vágynak arra, hogy elszakadjanak az államtól, mint hatalmi intézménytől, és ez a függetlenség iránti vágy tükröződik a kriptovaluták iránti érdeklődésben is.
A bitcoin bányászata egy különleges folyamat, amely során a tranzakciók egy nyilvános főkönyvbe kerülnek, amelyet senki sem tud módosítani. A bányászok bonyolult matematikai kihívásokat oldanak meg, hogy új blokkokat generáljanak a blokklánc rendszerében. Az BTC nem rendelkezik központi irányító testülettel, amely hitelesítené a tranzakciókat; ezt a feladatot a bányászok látják el, miközben új bitcoint is teremtenek.
Négyévente bekövetkező feleződés zajlik, amely során a bányászat révén szerzett bitcoin jutalom felére csökken. Ennek következményeként jelentősen csökken az újonnan forgalomba kerülő BTC mennyisége. A 21 millió darabos maximális kínálat 2009-től egészen 2140-ig, egy 131 éves időszak alatt kerül kibocsátásra. Az idei tavaszi állapot szerint már több mint 19 millió bitcoin került létrehozásra, ami hozzávetőlegesen az összes elérhető bitcoin 94%-át jelenti. Ez azt mutatja, hogy a kibocsátás üteme drámaian lelassult, míg a kiskereskedelmi érdeklődés folyamatosan növekszik.
A Bitcoin iránti szenvedélyt nem csupán a pénzügyi előnyök motiválják, hanem egyfajta szabadságharc is, amely különösen a fiatalok számára vonzó. Az emberek mindig is keresték a közösségi alapú egyenlőség lehetőségét, és a BTC ebbe a vágyba is beleillik. Miközben a BlackRock a saját érdekei mentén manipulálja a piacot, látható, hogy közben egyre inkább felhalmozza a Bitcoin-t. Természetesen a kisemberek is szeretnének gazdagodni, függetlenül attól, hogy a decentralizált pénzügyek világában élünk-e vagy sem. Ezért a kisbefektetők igényei és az intézményi szereplők céljai egy izgalmas találkozási pontra lelnek.
Bármi is történik, a BTC jövője még mindig rejtély marad számunkra. Nem vagyunk jósok, hogy felesleges spekulációkba bocsátkozzunk. Élj a mának, de sokan úgy vélik, hogy a BTC a jövő kulcsa. Az igazság az, hogy senki sem tudja biztosan, hogy mi vár ránk. Mindenki saját magának vonja le a következtetéseket!