A magyar állam 1300 milliárd forint értékű forráshoz jutott, köszönhetően a dollárkötvények kibocsátásának.

Magyarország a mai napon az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) közreműködésével jelentős lépést tett, amikor 5, 10 és 30 éves futamidejű dollárkötvény-sorozatot bocsátott ki. Az esemény iránti érdeklődés kiemelkedő volt, hiszen összesen több mint 14 milliárd dollárnyi kereslet érkezett. E fontos információt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) osztotta meg az MTI-vel hétfőn kiadott közleményében.
A szaktárca tájékoztatása alapján a nemrégiben lezajlott tranzakció rendkívüli sikerrel zárult: összesen 4 milliárd dollár (körülbelül 1300 milliárd forint) értékben keltek el magyar devizakötvények, több mint háromszoros túljegyzés és kedvező kamatszint mellett. A legnagyobb érdeklődés az 5 éves futamidejű kötvények iránt mutatkozott, ami jól tükrözi a magyar gazdaság iránti széleskörű, tartós és erős befektetői bizalmat.
Az 1,5 milliárd dollár értékű, ötéves kötvény kibocsátásakor a kamata 5,375 százalékra rúgott, míg az 1 milliárd dolláros, tízéves kötvény kamata 6,0 százalék volt. Ezen kívül, a 30 éves kötvény esetében, amelynek értéke 1,5 milliárd dollár, a kamatszint 6,75 százalékra emelkedett. A dollárkötvények iránti erős befektetői kereslet lehetővé tette, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a kedvezőbb árazás mellett, az amerikai állampapírokhoz viszonyítva 0,3-0,4 százalékpontnyi felárral értékesítse azokat, így a magyar állam által kibocsátott hasonló futamidejű devizakötvények másodpiaci hozamaihoz közelített. A megszokott gyakorlat szerint az ÁKK a külföldi devizában bevont forrást euróra alakítja át swap tranzakciók révén. Az euróra történő átváltás után keletkező forrásköltség kedvezőbb feltételekkel alakul, mint a januári devizakötvény-kibocsátások esetében.
A magas szintű érdeklődés és a kedvező kamatkörnyezet azt jelzi, hogy Magyarország és gazdasága iránt továbbra is számottevő nemzetközi bizalom övezi. Az államháztartás helyzete stabil, és az állami működés finanszírozása megfelelően garantált.
- hangsúlyozta a minisztérium.
A tárca hangsúlyozta: "A 2025-re várhatóan fennálló bizonytalan nemzetközi pénzpiaci és geopolitikai helyzetben Magyarország döntése a nemzetközi kötvénypiacra való kilépésről elengedhetetlennek és helyesnek bizonyult. A globális gazdasági kihívások és a fokozott bizonytalanság miatt a felkészülés és a tartalékok kiépítése kiemelt jelentőségű ahhoz, hogy a magyar állam stabil és erős pénzügyi alapokkal nézzen szembe a rá váró kihívásokkal. A források bevonása növeli az adósságkezelés rugalmasságát, valamint a likvid tartalékok nagyságát is, amely lehetőséget biztosít az adósság szerkezetének optimalizálására és akár a tervezett keretet meghaladó további adósság-visszavásárlásokra is az év hátralévő időszakában. Az 5, 10 és 30 éves futamidővel végrehajtott devizakötvény-kibocsátás nemcsak az államadósság átlagos hátralévő futamidejét növeli, hanem hozzájárul a befektetői diverzifikáció erősítéséhez is."
Az NGM kitért arra is, hogy "a nemzetközi befektetők a globális kihívások ellenére is erősen bíznak a magyar gazdaságban, hazánkat globális pénzügyi színtéren is elismert szereplőként, megbízható partnerként kezelik. Ezt a bizalmat a hitelminősítők legutóbbi döntései is igazolták: Magyarországot a három legnagyobb hitelminősítő továbbra is egyöntetűen befektetésre ajánlja".
A közleményt azzal zárták, hogy "a kötvénykibocsátásból befolyó összeg a 2025-ös költségvetés finanszírozását erősíti, melynek elsődleges célja a családok és a vállalkozások támogatása. A kormány célja változatlan: a lehető legnagyobb gazdasági növekedés elérése és Európa legnagyobb adócsökkentési programjának végrehajtása".